Ekonomi

Yozgat’ta Kültür Mantarına Talep Artıyor

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat’ta bakır, fosfor, potasyum, demir ve kalsiyum gibi minerallerin yanı sıra bol miktarda vitamin içeren şifa kaynağı kültür mantarına talep artarak devam ediyor. Yozgat’ta kurduğu çadırda kültür mantarı üreten Hasan Taşçı, talebi karşılamak için yeni çadırlar kurmak istediğini ancak heyetin maliyetlerinin iki katına çıktığını belirterek, “Maliyetler çok hızlı ilerliyor. “

Geçen yıl Yozgat Merkeze bağlı Sarıhacılı Mahallesi’nde kurduğu çadırda 2 aylık emeğin ardından ürettiği kültür mantarını kent merkezinde pazara sunan Hasan Taşçı, talebin her geçen gün arttığını belirterek, talebi karşılamak için yeni bir projesi var. Yozgat il merkezindeki pazarlara hijyen kurallarının üst düzeyde tutulduğu tesislerde yetişen taze ve lezzetli mantarları veren Taşçı, çevre il ve ilçelerden yoğun talep olduğunu, ürünün piyasaya çıktığı gün tükendi.

“ÇEVRE İLLERDEN ÇOK TALEP VAR”

Kültür mantarına olan talebin her geçen gün arttığına dikkat çeken Hasan Taşçı, şunları kaydetti:

“Bir yıldır mantar üretiyorum. Bu benim üçüncü üretimim. Şimdiye kadar keyifli, verimli ve kaliteli üretim yaptık. Bundan sonra da inşallah böyle devam ederiz. Bir çadırın üretim süresi iki aydır. İki ayda toplam yaklaşık beş ton.” Biz üretiyoruz. Maliyetler nedeniyle fiyatlar çok arttı. Birinci sınıf mallar toptan fiyatı kaliteli işlerde 60 liraya, kalite biraz düşükse 50-45 liraya iniyor. Yozgat’ta üretiyoruz. Yozgat merkezde büyük marketler ile çalışıyoruz, kendilerine “Çevre illerden çok talep var, Ankara ve Çorum’dan talep var. En kısa sürede çadır sayımızı artırıp çevre illere de satışlara başlayacağız” dedi.

“MALİYETLER ÇOK HIZLI ARTACAK”

Üretim maliyetlerinin sürekli artmasından da şikayetçi olan Hasan Taşçı, maliyet artışlarının çok hızlı olduğunu vurgulayarak açıklamasını şöyle tamamladı:

“Kompost, arazi, ulaşım bedeli, elektrik fiyatı ve işçilik maliyetlerini hesapladığımızda iki aylık üretim döneminde 200 bin lira civarında tutuyor. Günümüz anahtar teslimi bazlarda çadır maliyeti 500-550 bin lira, ben burayı geçen sene kurdum geçen sene herşeyiyle 280 bin liraya kurduk bu sene kurmak istediğimde 550-600 bin liraya yolu var almıyorum somut maliyetleri hesaba katarsak 650 bin lirayı geçiyor toplamda 320 bin lira harcadım tanesine Şimdi maliyetler ikiye katlandı üretim maliyeti ikiye katlandı 2 bin 300 küsur kompost alıyorduk 2 bin 200 lira, şimdi 4 bin 4 bin 200 lira oldu, bir dahaki sefere 5 bin liraya çıkacağı tahmin ediliyor. Maliyetler var, maliyetler çok hızlı ilerliyor.”

taraklihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu