Haber

İspanya’nın En Büyük Buzulu Aneto 10 Yıl İçinde Eriyebilir

İspanya’da Pireneler’de bulunan en büyük buzul Aneto’nun yüksek sıcaklıklar nedeniyle önümüzdeki 10 yıl içinde eriyebileceği belirtiliyor.

El Pais’in haberine göre Pirene Ekoloji Enstitüsü’nden bir grup araştırmacı, ülkenin en büyük buzulu olan Aneto’nun tabanında kurum, bakteri ve kaya parçacıkları içeren oluşumlar buldu.

Söz konusu siyah mukus oluşumlarının Güneş’ten gelen ısıyı hapsederek buzulların erimesini hızlandırdığı belirlendi.

Araştırmacı Nacho Lopez-Moreno ve ekibi, yer radarı (GPR) kullanarak buzulun kalınlığını ölçtüler.

Buzul son 42 yılda 30 metre eridi.

Araştırmada, Aneto’nun erime hızının 1981’den bu yana üç katına çıktığı hesaplandı. Sadece 2022’de eriyen, kalınlığı 3 metre ve toplam kalınlığı 35000 metre olan buzulda yüzde 64 oranında kütle kaybı olduğu belirlendi. 30 metre.

Araştırmacılar, Pireneler’de 1850’de 52 olan buzul sayısının 2020’ye sadece 21 kaldığını açıkladı. Kalan buzullar, yüzey alanlarının neredeyse yüzde 90’ını kaybetti.

“Buzul son yıllarda her yıl 1,5 metre kaybediyor. Ortalama kalınlığının 11 metre olduğunu varsayarsak, buzul uzun süre dayanamıyor.” Lopez-Moreno, Aneto Buzulu’nun 10 yıl içinde yok olabileceğini söyledi.

Bu yaz İspanya’da görülen üçüncü aşırı sıcak dalgası, en yüksek sıcaklık rekorunu kırdı.

1928 yılından bu yana kaydedilen verilere göre İspanyol Meteoroloji Enstitüsü (AEMET), Girona şehrinin Figueres ilçesinde 18 Temmuz’da 45.4 santigrat derece hava sıcaklığı rekorunun kırıldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu