Teknoloji

Telefonum neden yavaş çalışıyor? Cevabı bu uzmandan dinleyin

Eski cep telefonlarını yenileme konusunda uzmanlaşmış bir teknik onarım uzmanına göre, birçok kişi telefonların yavaş olmasının en değerli nedenlerini gözden kaçırıyor. BackMarket.com’da yenileme operasyonlarından sorumlu kıdemli yönetici Kewin Charrontelefonunuzun neden yavaş çalışıyor olabileceğine dair alıntılarını özetledi.

Charron’a göre öncelikle birçok uygulamanın arka planda “gizlice” çalıştığını ve cihazınızı yavaşlatabileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Ayrıca çoğu kullanıcının tamamen farkında olmadığı bir dizi pil optimizasyon özelliği vardır. Neyse ki, hem iOS hem de Android’de pili yoğun kullanan uygulamaları kapatmak ve birkaç kolay ayar değişikliğiyle telefonunuzu optimize etmek kolaydır.

Arka planda çalışan uygulamalar

Charron’un dediği gibi, ” Telefonlarımızın artan bilgi işlem gücü, indirilebilecek uygulama sayısındaki artışla birleştiğinde, bugün telefon kullanıcılarının her zamankinden daha fazla uygulama kullandığı anlamına geliyor. ” Charron, uygulamaların arka planda çalışabileceğini, telefonunuzun RAM’ini ve CPU’sunu tüketebileceğini ve tüm cihazı yavaşlatabileceğini belirtiyor. Kullanıcılar genellikle bu uygulamaların çalıştığını fark etmezler.

Bunu kontrol etmek için, telefonunuzun ayarlar menüsünü ziyaret etmeniz ve hangi uygulamaların arka planda çalışmasına izin verildiğini belirlemeniz gerekir.

Hem iPhone hem de Android kullanıcıları, arka planda çalışan uygulamaları otomatik olarak kontrol etmek ve durdurmak için ayarlarını değiştirebilir.der ve devam eder: “ Apple kullanıcıları için Ayarlar > Genel > Arka Planda Uygulama Yenileme’ye gidin ve Arka Planda Uygulama Yenilemeyi tamamen durdurmak için Wi-Fi, Wi-Fi ve Hücresel Veri veya Kapalı’yı seçin.

Android kullanıcıları için benzer şekilde, arka planda hangi uygulamaların çalıştığını görmek için ‘Ayarlar > Geliştirici Seçenekleri > Çalışan Servisler’e gidin. Daha sonra Ayarlar > Uygulamalar’a gidip durdurmak istediğiniz bir uygulamayı seçip Zorla Durdur’a dokunarak bunları kapatabilirsiniz.

Bunun telefon hızı üzerinde anında bir etkisi olacaktır.” diyor.

BackMarket.com’da yenileme operasyonlarından sorumlu kıdemli yönetici Kewin Charron

Depolama alanı dolu

Bir telefonun yavaş çalışmasının diğer bir klasik nedeni, telefonun hafızasının dolmak üzere olmasıdır. Bu, telefonun daha az alana sahip olduğu ve bu da çalışmasını yavaşlatabileceği anlamına gelir.

Uygulamaların cihazınızda sorunsuz çalışmasını sağlayan önbellek ve geçici dosyaları depolamak için telefonların kullanılabilir depolama alanının yaklaşık yüzde 10’una ihtiyacı vardır. Kullanılabilir depolama alanına sahip olmak, telefonun yazılımını güncel tutabileceğiniz anlamına da gelir.” diyor.

Charron, telefonunuzda yer açmak için eski uygulamaları kaldırmanızı istiyor ( özellikle oyunlar çok yer kaplıyor) ve görüntüleri silmenizi veya bulut depolama alanına taşımanızı önerin.

Pil sorunları

Charron, telefonun yavaş çalışmasının bir başka yaygın nedeninin de pil sorunları olduğunu söylüyor. Daha yeni piller bile, özellikle çok kullanılmışlarsa bozulabilir ve pilinizin gerçek maliyetini her zaman telefonunuzun ekranında göremeyebilirsiniz.

Charron, en son işletim sistemiyle güncellenmiş bir iPhone 6 veya sonraki sürüme sahipseniz, pilinizin yüzde 0 ile 100 arasında bir yerde olacak maksimum kapasitesini görüntülemek için Ayarlar > Pil > Pil Sağlığı’nı tıklayabileceğinizi belirtir. Tipik bir Apple pili, orijinal kapasitesinin yüzde 80’ini korumalıdır. Pil yaşlandıkça bu yüzde düşerek pilin fazla şarj tutmamasına neden olabilir.

haberdemre.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu