Haber

İzmit Belediye Başkanı Hürriyet: Kamu bankaları çifte standart uyguluyor

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Emekliliğe Sıkıştı ( EytKHK düzenlemesi ile emekliye ayrılan işçilerin tazminatında kamu bankalarının kredi konusunda çifte standart uyguladığı ileri sürülüyor. EytÇalışanlarının tazminatını ödemek için kredi verdiğini öğrendik ancak hiçbir şekilde taleplerimiz geri dönmedi” dedi.

Başkan Hürriyet, Eyt İşçilerin tazminatları ve servis aracı alım kredisi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Hürriyet yaptığı açıklamada, ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçmenin yanı sıra CHP’li belediye olarak bir de çifte standarda maruz kaldıklarını söyledi.

“Bildiğiniz gibi hem araç alımıyla ilgili hem de Eyt EYT yasası çıktıktan sonra Türkiye’de mahsur kalan işçilerimiz başvuruları nedeniyle krediye ihtiyaç duydu. Biliyorsunuz 4 yıldır araçları almak için uğraşıyoruz. 3,5 yıl önce 55 milyon talep etmiştik ve 27 milyonu güçlükle alabilmiştik. Geçen yıl geri kalanını almak için mücadele ettik. 115 milyon kredi talep ettik. 115 milyonluk o kredinin büyük bir kısmı hala çıkmadı. Hala İller Bankası ve özel bankaları bekliyoruz. Olağan ekonomik kriz bankaları da zorluyor. Bu süreç devam ederken EYT üyelerine ihtiyaç doğdu. Yasa sonrası 96 çalışanımız emekli olmak için başvurdu. Bu işçilere de tazminat ödeniyor. Çünkü bazıları çok yaşlı işçiler ve aldıkları ücret oldukça yüksek. Toplamda şu anda 30 milyonun üzerinde bir tazminat miktarı söz konusu. Tabii ki talep artıyor ve devamı geliyor. Bu bahisle ilgili olarak meclisten kredi izni istedik.

“ÇİFTE STANDARDA GEÇİYORUZ”

Meclisten kredi alma yetkisi de bize verildi. Sonrasında hem İller Bankasına hem özel bankalara hem de kamu bankalarına yazılarımızı hızlıca yazdık. Tabii 96 işçinin evraklarının tek tek incelenmesini ve dosyalarının hazırlanmasını tamamladık. Maalesef İller Bankası’ndan hala olumlu ya da olumsuz bir yanıt gelmedi. Özel bankalara yazdık, resmi bir yanıt gelmedi ama ne yazık ki bu ekonomik kriz ve seçim öncesi belirsizlikler nedeniyle kredi vermek istemiyorlar. Kamu bankalarından herhangi bir yanıt alamadık. Kamu bankalarından çifte standarda maruz kaldığımızı gördük. Kamu bankalarının bazı AKP’li belediyelere EYT çalışanlarının tazminatlarını ödemek için kredi verdiğini öğrendik ama taleplerimize hiçbir şekilde cevap verilmedi. Kocaeli’de kamu bankalarından çok rahat kredi kullanan 2-3 belediye olmasına rağmen hala bir geri dönüş alamadık. İller Bankası’na çok sık gidiyoruz. Hep kapıları aşındırıyoruz ama karşı karşıya kaldığımız çifte standart nedeniyle ister istemez ekonomik anlamda sıkıntılar yaşıyoruz ve bundan personelimiz de etkileniyor. EYT üyeleri önemsediğimiz işçi grubumuzdur ve mağdur olmalarını istemeyiz. Kanun çıktı ama kanun hanelere bayram oldu. Hala ödenmeyen işçilerimiz var.

1 ay geçmesine rağmen BEKAŞ işçilerimizin ücretleri hala ödenmedi. Tazminat ödemek için kredi bekliyoruz. Dolayısıyla EYT çalışanlarımızın her iki türlü mağduriyeti de söz konusudur. Seçim süreci, kredinin gelip gelmeyeceği konusundaki belirsizlik gibi durumlar bizi alternatif çözümler üretmeye itiyor. Bunlardan biri de geçen mecliste gündeme getirdiğimiz ve şu anda komisyonda olan bir parselin satışıyla ilgili. Hem alamadığımız taşıt kredisini hem de EYT personelimizin emekli maaşını ödeyebilmek için bir parselimizin satışı ile ilgili olarak meclisten yetki talebinde bulunduk. Şu anda tartışılıyor.

“İŞÇİLERİMİZİN MAĞDUR OLMASINI İSTEMİYORUZ”

Önümüzdeki çarşamba meclis gündemine alınmasını çok isteriz. Çalışanlarımızın mağdur olmasını istemiyoruz. Çalışanlarımız sağ olsunlar bu kredi çıkana kadar tazminatlarını bekleyeceklerini ve 4 taksitle alabileceklerini söylediler. Bu görüşmeler sonucunda işçilerimizin maaşlarının bekletilmeden hızlı bir şekilde ödenebilmesi için emekli olmalarını onayladık. Ancak hala maaşları ödenmeyen emekliler var. Bir yandan kredi bekliyoruz, diğer yandan arsa satışının gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilmiyoruz. Bu nedenle üçüncü bir analiz yapmak zorundayız. Oturup sadece şikayet edip ‘Bunu yapamayız’ diyecek havada değiliz.

“7 MİLYON’UN İLK TAKSİTİNİ ÖDÜYORUZ”

Seçimden sonra çifte standartlarla, engellemelerle, sorun yaratma çabasıyla karşı karşıyayız ama şikayet etmek yerine hep çözüm üretmeye çalışıyoruz. Doğal olarak bunları da vatandaşlarımız bilsin diye anlatıyoruz. Vatandaşlarımız yaşadığımız sıkıntılardan haberdar değilse kötü niyetli birileri algı yönetiyor demektir. Kredi bekliyoruz. Krediyi alamama ihtimaline karşı arsa satışı talebimizi meclis gündemine taşıdık. Bir sonraki kurulda vakit kaybetmeden komisyondan ayrılmasını diliyorum. Bugün de prestijli bir şekilde işçilerimizin ilk taksitlerini öz kaynaklarımızla ödeme emrini veriyoruz. Bunu diğer ödemelerimizden feragat ederek yapacağız. 7 milyon civarında ilk taksit ödememiz olacak.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

candirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu