Ekonomi

Rusya’nın doğal gaz üretimi ve ihracatı 2022’yi düşüşle kapatacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, bu yıl ülkesinde doğal gaz üretimi ve ihracatında düşüş olacağını belirtti. söz konusu.

Novak, Rus haber ajansı TASS’a enerji sektöründeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’nın Avrupa Birliği’ne (AB) sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ihracatının arttığına işaret eden Novak, “Şu anda bile bu pazar (AB) kapalı değil. Avrupa’ya LNG ihracatımız 11’de 19.4 milyar metreküpe ulaştı. Yıl sonuna kadar bu rakamın 21 milyar metreküpe ulaşmasını bekliyoruz” dedi. dedi.

AB’de doğalgaz sıkıntısı olduğunu anlatan Novak, “Doğal gaz sıkıntısı devam ediyor ve sevkiyatı yeniden başlatmak için her fırsatımız olduğu için Avrupa pazarı önemini koruyor. Örneğin siyasi nedenlerle durdurulan Yamal-Avrupa boru hattı. nedenlerle kullanılmaz.” söz konusu.

Türkiye’de kurulması planlanan doğal gaz merkezinin Rus gazı sevkiyatı için önemine işaret eden Novak, “Şimdi bir merkez kurulduktan sonra Türkiye üzerinden ek hacimlerde gaz sevki için danışmanlık yapıyoruz. Ülkelerle çalışmalar devam ediyor. Bu projenin uygulanmasında yer alacak olan ve Rus gazına ihtiyaç duyan tüketicilerle birlikte.” ifadelerini kullandı.

Gaz üretiminde azalma, petrol üretiminde artış

Batılı ülkelerin çeşitli yaptırımlar uyguladığı Rus petrol ve doğal gaz sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Novak, son dönemde Rusya’nın Ural petrolüne uyguladığı indirim miktarının arttığını belirtti.

Yaptırımlar nedeniyle ihracat yollarının uzadığını anlatan Novak, “Rotalar uzuyor ve bu nedenle indirimler bir önceki aya göre arttı” dedi. söz konusu.

Lojistik sorunları çözüldüğünde Rusya’nın indiriminin azalacağını umduğunu paylaşan Novak, “Daha önce tedarik zincirlerini istikrara kavuşturmak dört ay sürerken, şimdi de benzer bir süre alacak” dedi. dedi.

Kapsamlı yaptırımlara rağmen bu yıl petrol üretimlerini artırdıklarını vurgulayan Novak, “Rusya Enerji Bakanlığı’nın öncü verilerine göre petrol üretimimizi geçen yıla göre yüzde 2 artırarak 535 milyon tona çıkaracağız. Petrol ihracatımız da yüzde 7,5 artarak 242 milyon metrik tona çıkacak.” söz konusu.

Rusya’nın doğal gaz üretimi ve ihracatının azalacağını belirten Novak, “Yıl sonu itibarıyla gaz üretimi geçen yıla göre yüzde 12 azalacak, ihracat ise çeyrekte bir azalacak. Bu öncelikle askıya almayla ilgili. ihracat altyapısının terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu