Haber

Polonya Cumhurbaşkanı Duda: “Polonya’ya yönelik şu anda açık ve doğrudan bilinen bir tehlike yok”

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Ulusal Güvenlik Kurulu Toplantısı akabinde Ukrayna hududundaki Przewodow köyünde meydana gelen patlamayla ilgili yaptığı açıklamada, “Polonya’ya yönelik şu anda açık ve doğrudan bilinen bir tehlike yok” dedi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda başkanlığında yapılan Ulusal Güvenlik Kurulu Toplantısı 3 saatin akabinde sona erdi. Toplantı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Duda, Polonya’nın güneydoğusundaki Przewodow köyünde dün meydana gelen ve 2 kişinin hayatını kaybettiği patlamaya ait alınan tedbirler konusunda siyasi parti temsilcilerine bilgi verdiklerini söyledi. Halk güvenliğinin bugün kendileri için büyük değer taşıdığını tabir eden Duda, trajik olayın bir benzerinin daha evvel hiç yaşanmadığını ve ellerinde bu türlü bir olayın tekrarlanma ihtimaline ait rastgele bir belirtinin de bulunmadığını açıkladı. Polonya semalarında artan hava trafiğinden telaş duyulmamasını ve her şeyin verilen talimatlara uygun olarak gerçekleştiğini de kelamlarına ekleyen Duda, “Şu anda Polonya Cumhuriyeti’ne ve Polonyalılara yönelik açık ve doğrudan bilinen bir tehlike yok” dedi.

“NATO’nun 4. maddesine şimdilik gerek yok”

Yaşananlara ait Polonya parlamentosunda konuşan Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki ise, hükümet olarak müttefik ülkelerin yetkilileriyle daima temas halinde olduklarını söyledi. Toplanan kanıtların müttefikler tarafından da incelenip onaylandığını söyleyen Başbakan Morawiecki, “Şu ana kadar toplamış olduğumuz delillerin çoğu belki de NATO’nun 4. maddesinin şimdilik devreye sokulmasını gerektirmeyecek. Bu araç halen bizim elimizde” formunda konuştu. – VARŞOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu