Dünya

Obezite görülme sıklığı hızla artıyor

ANKARA (İGFA) –Dünyanın en değerli sağlık sorunlarından biri haline gelen obezite, modern çağın en yaygın ve tehlikeli hastalığı olarak hayatımızda yer alıyor.

Kâğıthane Kızılay Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı. Mustafa Ünal, “Fazla kilo ve obezite, sanayi toplumlarında giderek yaygınlaşmakta ve özellikle çocuklarda artmaktadır. Azalan fiziksel aktivite, yüksek yağlı ve kalorisi yüksek hazır tüketime hazır besinlere daha kolay ulaşılabilir olması obezite gelişimini artırıyor. Obezite gelişiminde birçok faktör de rol oynamaktadır. Bunlar genetik, yetersiz eğitim, çok fazla kalori alımını içerir. Bazı ilaçlar yan etki olarak kilo alımı ile ilişkilidir. Psikososyal faktörler obezite gelişimine katkıda bulunabilir.

DÜNYA ÇAPINDA OBEZ ÇOCUK VE TEMSİLCİLERİN ORANI %4’TEN YÜKSELDİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) 2022 yılı verilerine göre tüm dünyada obezite teşhisi konulan birey sayısı 1 milyarı aştı. tecrübe. Ünal, “Obezite sadece yetişkinlerde değil, çocuklarda ve gençlerde de hızla artıyor. 1975’ten 2016’ya kadar, 5-19 yaş arası aşırı kilolu veya obez çocuk ve ergenlerin oranı dünya çapında dört kattan fazla artarak %4’ten %4’e çıktı. Günümüzde obezite teşhisinde kullanılan en yaygın yöntemin vücut kitle indeksi olduğunu belirten Uzm. Ünal, “Obezite fiziksel, ruhsal, sosyal ve ekonomik birçok sorunu beraberinde getiren kronik bir hastalıktır. Obezite, Tip 2 diabetes mellitus (kan şekeri seviyesinin normalin üzerine çıkması), koroner kalp hastalığı, hipertansiyon, serebrovasküler hastalıklar, solunum güçlüğü, bazı kanser türleri, derin ven trombozu (damarda kan pıhtısı), mide ve ince bağırsak yolu. Ayrıca virüs-bakteri, yağlı karaciğer ve siroz, yüksek kolesterol, yumurtalıklarda çok sayıda küçük ve güzel kist oluşumu, idrar kaçırma, lenfatik sistemdeki bozukluklar, tıkayıcı uyku apnesi ve eklemlerde kireçlenme gibi hastalıklara da neden olur.

TİP 2 DİYABET GELİŞME RİSKİ OBEZİTE ŞİDDETİ ARTARKEN ARTAR

Tip 2 diyabet hastalarının %80’inin obez olması onların değerli bir risk faktörü haline gelmesine neden oluyor. Ünal, “Obezitenin şiddeti arttıkça tip 2 diyabete yakalanma riski artıyor. Hipertansiyon, yüksek kolesterol ve aterosklerotik kalp hastalığı, obez ve diyabetik hastalarda oldukça yaygındır. Bunlara ek olarak orta derecede kilo vermenin yeni diyabet gelişimini %30 oranında azalttığı tespit edilmiştir. İnme (inme) ve kalp krizi gibi kardiyovasküler hastalıklardan ölümlerin gelişmiş batı ülkelerinde azalma eğilimi gösterdiğini, gelişmekte olan ülkelerde ve Türkiye’de ise arttığını belirten Prof. Ünal, “Toplumların beklenen yaşam süresinin uzamasına bağlı olarak yaşlı nüfusun artması toplumda kalp ve damar hastalıklarının da artışını beraberinde getirdi. Kardiyovasküler hastalıklar açısından olumlu olan husus, büyük ölçüde ‘önlenebilir’ olmalarıdır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO); kan basıncı, obezite, kolesterol ve sigaranın kontrol altına alınmasıyla kardiyovasküler hastalık insidansının yarı yarıya azaltılabileceğini bildirmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ölüm verileri, kalp hastalıklarının toplam ölümler içindeki payının giderek artma eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu