Ekonomi

Manisa’da Cennet Hurması Hasat ve Kurutma İşlemleri Başladı

Manisa’nın Alaşehir ilçesine bağlı Kavaklıdere Mahallesi’nde yoğun olarak yetiştirilen hurmaların hasadı ve kurutulması başladı. Bu yıl taze meyveler 15 TL’ye, kuru meyveler ise 200 TL’ye satılıyor. Geçtiğimiz yıl yurt dışından gelen taleplere yetişemediklerini belirten üreticiler, diğer üreticilere de bağlarını yıkarak hurma ekimine başlamalarını tavsiye etti.

Alaşehir’in Kavaklıdere İlçesi’nde, gemide çalışan Alaşehirli bir denizcinin, tatilden döndükten sonra evinin balkonunda kuruttuğu kurutulmuş cennet elmalarını arkadaşlarına hediye etmesiyle başlayan kurutulmuş cennet elması üretimi, değerli bir değere kavuştu. Bugün dünya pazarlarındaki yerini Kavaklıdere Cennet Hurması adıyla kurutulmuş cennet elması satışı yapan Recep Kılıç, serasında kuruttuğu cennet hurmasını yurt içi ve yurt dışına pazarlıyor.

Alaşehir’in kırsal Kavaklıdere İlçesi’nde yaşayan Recep-Sevim Kılıç çifti, evlerinin bahçelerine kurdukları serayla hurma ticareti yapıyor. Kendi bahçelerinden toplayıp mahalle sakinlerinin bahçelerinden satın aldıkları cennet elmalarını soyup seraya asarak kurutan Kılıç çifti, kurutulmuş hurmayı yurt içi ve yurt dışına pazarlıyor.

Kadın çalışanlar cennet elmasının veriminin düşük ancak kaliteli olduğunu belirtirken enflasyonun yüksek olmasından, mazot ve işçilik fiyatlarının yüksek olmasından şikayetçi oldular.

“Taleplere yetişemiyoruz”

Günde ortalama 20 personel çalıştıran, bahçeden toplayıp serada soyan Recep Kılıç, “Denizci bir arkadaşımızın kurutulmuş cennet elmalarını alıp seraya götürmesiyle başlayan ‘Kavaklıdere Cennet Hurması’ serüveni” dedi. 2014 yılında balkonunda kuruttuğu arkadaşları artık tüm dünyanın tanıdığı bir meyve haline geldi.” 2016 yılında iç piyasada pazarlamaya başladığımız hurma satışlarına artık yetişemiyoruz. Geçen yıl Moskova’dan 15-20 tonluk Kavaklıdere Hurması talebi aldık ancak talepleri karşılayamadık. Cennet elmaları bölgemizde yaklaşık 800 dekar alanda yetiştirilmektedir. 240 ton civarında bir rekolte bekliyoruz. Çiftçilerimiz bağları söküp cennet elması üretimine yöneliyorlar. Çünkü cennet elmaları ekonomik açıdan daha karlıdır. Geçen yıl 4 ton kurutulmuş cennet elması ürettim. Bu yıl hedefimiz 6 tonu aşmak. Geçen yıl 7 TL’ye aldığımız cennet elmalarının bu yıl kilosu 15 TL oldu. Şimdi Piyasa açılmadı ama kurutulmuş cennet elmalarının fiyatı bu yıl 200 TL civarında olacak. Şu anda ürettiğimiz ürünleri ihraç eden firmalarla görüşmelerimiz sürüyor. Daha dönem başlamadı bile. Geçen yıl Almanya ve Hollanda’ya ürün gönderdik. Bu yıl alternatifler daha fazla, pazar bulma sorunumuz yok ama ürün yetersiz. “Çiftçilerimize üzüm yerine alternatif ürün olarak cennet elmasını tercih etmelerini öneriyoruz” dedi.

Recep Kılıç’ın en büyük destekçisi ve yardımcısı olan eşi Sevim Kılıç ise şöyle konuştu: “Eşim bahçe işleri, toplama ve soyma işlerini yapıyor. Ben de soyup astığım cennet elmalarını aparata takıp kurumaya bırakıyorum. Eşime destek olun.” -MANİSA

haberarsin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu