Haber

Filistin, İsrail askerlerinin Batı Şeria’da “soğukkanlılıkla infaz edilmesini” kınadı

Filistin Devlet Başkanlığı, Başbakan Muhammed Ştiyya ve Filistinli gruplar, işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kentinde bir Filistinlinin İsrail askerleri tarafından yakın mesafeden ateş edilerek öldürülmesine tepki gösterdi.

İsrail askerlerinin Nablus kentinin güneyindeki Al-Huwwara kasabasında Ammar Hamdi Muflih (22) isimli bir Filistinliyi öldürmesinin ardından Filistin Devlet Başkanlığı, İstiyye ve Filistinli gruplar açıklama yaptı.

Filistin haber ajansı WAFA’nın haberine göre Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsrail askerlerinin Muflih’i soğukkanlılıkla öldürmesinin Filistin halkına karşı her gün işlenen tatsız suçlardan biri olduğu belirtildi.

“İsrail’deki hükümetlerin resmi politikası haline gelen bu suçlar, savunmasız Filistin halkına uluslararası koruma sağlamak için acil eylem gerektiriyor.” Açıklamada, bu tür ölçülü infazların uygulanmasına uluslararası toplumun sessiz kalması ve hesap sorulmaması politikasının yol açtığı vurgulandı.

Filistin Başbakanı İştiyya yaptığı açıklamada, Huwwara’daki infazın öldürmeye dayalı bir inançtan beslenen İsrail askerlerinin örgütlü terörünü yansıttığını belirtti.

İsrail askerlerinin eylemlerinin cezasız kalmasının onları bu suçları yeniden işlemeye yönelttiğine dikkat çeken İştiyya, uluslararası toplumu bu infazların durdurulması için müdahale etmeye çağırdı.

El Fetih Hareketi’nden yapılan açıklamada infazın kınandığı ve bunun İsrail’deki yeni faşist hükümetin politikasını yansıttığı belirtildi.

Hamas Hareketi Sözcüsü Abdullatif el-Kanu tarafından yapılan açıklamada, Huwwara’daki tatsız infaz da dahil olmak üzere İsrail’in işlediği suçlardaki artışa daha fazla direnişle karşılık verileceği ve düşmanın bedel ödeyeceği kaydedildi.

Yasa, infazın İsrail ve ordusunun saldırgan ve faşist yönünü yansıttığını belirtiyordu.

Filistin Halkın Demokratik Kurtuluş Cephesi yaptığı açıklamada, Filistinli gençlerin soğukkanlılıkla öldürülmesini ve ilk yardım ekiplerinin olay yerine ulaşmasına engel olunmasını kınadı.

Açıklamada, bu ve benzeri suçlara ancak direnişle ve her yerde ve her alanda İsrail ordusuyla çatışmanın sürdürülmesiyle cevap verilebileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu