Ekonomi

EYT en geç 2023 yılında yasallaşacak

AK Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, altılı masanın Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem Anayasa Değişikliği Önerisi ile ilgili, “Tam bir hayal kırıklığı, bomboş, fos bir teklif. Yamalı bohça ittifakı, anayasa değişiklik teklifiyle Anayasa’ya yeni bir yama öneriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Akbaşoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, altılı masanın anayasa değişikliği önerisini eleştirdi. Teklifle “çelişkiler yumağı olan ucube sistem önerisinde bulunulduğunu” dile getiren Akbaşoğlu, “Bir açmaz ve çıkmazda oldukları görülüyor. Referandumla, milletimizin doğrudan kabulüyle hayata geçen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin öncesine dönmeye, darbe anayasasına atıflar yapmaya, sadece redaksiyon noktasındaki çalışmaya 1 yıldan fazla vakit harcanmasına ve ortaya çıkan sonucun takdirini kamuoyuna bırakıyorum” ifadelerini kullandı.

Teklifin, hiçbir yenilik taşımadığını söyleyen Akbaşoğlu, “Tam bir hayal kırıklığı, bomboş, fos bir teklif. Yamalı bohça ittifakı, anayasa değişiklik teklifiyle Anayasa’ya yeni bir yama öneriyor. İşin özü ve özeti bu.” dedi.

“Sembolik olarak cumhurbaşkanlığı yapacak”

Halkın seçeceği cumhurbaşkanının, 7 yıllığına bir kez seçileceğinin deklare edildiğini aktaran Akbaşoğlu, şöyle konuştu:

“Çift başlılığı nasıl ortadan kaldıracaklarına ait en ufak açıklama kelam konusu değil. Bu değişiklik teklifi; eskiye dönmeye, vesayet odaklarına kapı aralamaya ve şahsen 6’lı masanın bir vesayet odağı olarak sahneye çıkmasına dönük. 7 yıllığına bir defa, 50+1 ile seçilecek cumhurbaşkanı, en fazla oy alan partinin ortasından bir milletvekilini başbakan olarak atayacak ve sembolik olarak cumhurbaşkanlığı yapacak. Cumhurbaşkanı, yüzde 20, 25 oy alan bir başbakanın buyruğu altında hareket edecek. Bu, bütün siyasi deneyimleri, demokratikleşme yaklaşımlarını ve sistemik tahlilleri yerle yeksan eden bir yaklaşım. Direkt millet tarafından seçilen bir cumhurbaşkanı yürütmenin bir başı, cumhurbaşkanının atadığı partili başbakan da yürütmenin ikinci başı olarak karşımıza çıkacak. Bu bir çelişki, çatışma, yetki gasbı. 6’lı masa en önemli siyasi argüman olarak ürettiği, paradigma olarak ortaya koyduğu güçlendirilmiş parlamenter sistem ile eskiyi, vesayet odaklarına rol üstlenmeyi beraberinde getirecek anayasa değişikliği teklifinde büyük bir açmazı, çelişkiyi, kaosu, belirsizliği teklif ediyor. Biz bu filmi daha önce gördük. Birbirlerine Anayasa kitapçığı atmalar, istikrarsız ve güvensiz bir ortamın oluşması, 1990’lı yılların kaotik durumları… Sizin teklifiniz lakin bunu mecburî kılar.”

Teklifle, doğrudan halk iradesinin rafa kaldırılmasının önerildiğini belirten Akbaşoğlu, “Bu anayasa teklifini kendinize makam, mevki ve para dağıtmak için getiriyorsunuz. Millet için değil, kendiniz için bir sistem teklifinde bulunuyorsunuz.” dedi.

“EYT’yi en kısa zamanda TBMM’nin gündemine getireceğiz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, sözleşmeli personele kadro müjdesini verdiğini hatırlatan Akbaşoğlu, bunu en kısa zamanda bir kanun teklifi haline getirerek TBMM’nin gündemine getireceklerini ve yasalaştıracaklarını bildirdi.

Daha evvel taban fiyat, 3600 ek gösterge, memur ve emekli maaşları, kontratlı işçi ve Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) konusunda adım atacaklarını tabir ettiğini anımsatan Akbaşoğlu, şöyle devam etti:

“Bu 5 adımın tamamının 2022 sonuna kadar hayata geçirildiğine şahit olacağız. Sırada EYT’li kardeşlerimizin durumu var. Sözleşmeli personel ve EYT’lilerin de yasal düzenlemeye kavuşmasıyla verdiğimiz kelamların tek tek yerine getirildiğine şahit olacağız. AK Parti söylediğini yapan, yaptığını söyleyen bir parti. Bugüne kadar hiçbir toplum kesitine verdiğimiz kelamın hilafına bir yaklaşım sergilemedik, sergilemeyeceğiz. Bütün toplum bölümlerini 20 yıllık AK Parti iktidarları devrinde enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz. Bütün toplum kesitlerinin alım gücünü artırmak suretiyle milletimizi çok daha yeterli noktaya taşıyacağız.”

Akbaşoğlu, 10 ay çalışıp 2 ay çalışamayan geçici işçilere dönük çalışma yürütüldüğünü bildirerek, bu çalışmayı da nihayete erdirip geçici işçileri 12 ay sürekli çalışır hale getireceklerini söyledi. Akbaşoğlu, “Bu mealde taşerondan takıma geçirme noktasında dışarıda kalan bölümlerle ilgili de Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığımızın bir çalışması kelam konusu” dedi.

Başörtüsüne anayasal güvence teklifi

Başörtüsüne anayasal güvence ve aile bütünlüğüne yönelik teklifinin Meclis Başkanlığına ne zaman sunulacağı konusundaki soru üzerine Akbaşoğlu, şunları söyledi:

“Konuyla ilgili oluşturduğumuz heyet, Meclis’te grubu bulunan partileri ziyaret etti, bu konudaki düşüncelerimizi diğer parti yetkililerine aktardı. Bu ziyaretlerin geri dönüşü kapsamında süreç tamamlandığında en yakın zamanda kanun teklifimizi TBMM’ye sunacağız. Başı açık yahut başı örtülü bütün vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerden eşit halde yararlanabileceği, eşit hizmet alabileceği, hizmet verebileceği, bu mevzuda en ufak bir sorun yaşanmayacağı bir düzenlemeyi anayasal olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Toplumun temeli olan ailenin, bayanın, erkeğin, çocuğun bu manada korunması, evlilik birliğinin tesisi noktasında da gerekli düzenlemeyi inşallah en yakın vakitte TBMM’ye sunmuş olacağız.”

Sözleşmelilere kadro ve EYT düzenlemesinin yılbaşına kadar yasalaşıp yasalaşmayacağına ilişkin soruya Akbaşoğlu, bu konuda çalışmaların devam ettiğini bildirerek, “Milletvekili arkadaşlarımız konuyla ilgili gerekli altyapı çalışmalarını yapıyor. Bunları Meclis takvimine uygun şekilde Meclis’in gündemine getirmek istiyoruz. Bunu aralık ayı içinde yapma planımız kelam konusu. Bunu, bütçe takvimi ve daha sonra Meclisi’n çalışıp çalışmayacağı çerçevesinde değerlendireceğiz. En berbat ihtimalle 2023 başında yasalaşmasına daima bir arada şahit olacağız” karşılığını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu