Haber

‘Dualı Gömlekler’ Gaziantep’te

GAZİANTEP (İGFA) – Tezhip sanatkarı Ayşe Vanlıoğlu ve hattat Dr. Mehmet Vanlıoğlu’nun uyumunda bir ortaya gelen sanatkarlar tarafından, uzun süren çalışmaların akabinde Cel-i Sülüs,Kufi ve Rik’a uslübuyla ayet ve duaların yazıldığı gömlekler, eski Havra (Sinagog) binasında sergileniyor.

Sergi, 25 – 30 Kasım tarihlerinde 11.00-16.00 saatleri ortasında ziyaretçilere açık olacak.

Gömleklerin üzerinde geometrik haller ve Kademi saadet ,Süleyman mührü, Zülfikar ve Lale üzere manalı motiflerinin yanı sıra Osmanlı padişahlarının savaş kazanmak, tehlikelerden korunmak ve şifa bulmak üzere pek çok sebeple giydikleri gömleklerin üzerinde İslam sanatlarının birçok motifi, Ayet-i Kerim’eler, Hadis-i Şerifler ve mühletler yer alıyor.

Padişah gömleklerinin replikaları, Kaside-i Bürde Gömlekleri ve özel tasarım gömleklerin yer aldığı stant, daha evvel yurt dışında Japonya, Almanya, Arvutluk ve Bosna Hersek’te sergilenirken yurt içinde ise Erzurum, Ankara, Kars, Bursa, Mardin ve Kayseri’de izlenime açıldı.

Sergi sahibi Hattat Dr. Mehmet Vanlıoğlu yaptığı açılış konuşmasında dualı gömleklerin gizemini koruyan tarafları olmasına karşın tarih ve ulu ecdadın kültür, inanç ve ruh yapısına ışık tutması açısından son derece değerli olduğunu belirterek, “Gömleklerin kültür elçisi olması bir tarafa sanat açısından ve estetik istikametten de eşsiz bir ehemmiyete aizdir. Gömleklerin üzerindeki yazı ve süslemelerle sınır ve tezhip sanatında ulaşılan mertebeyi gösteren periyodun toplumsal ve kültürel ömrün ortaya konması bakımından birer tarihi evraktır. Giydiği bireyleri nazar ve her türlü karşı koruduğuna ve çeşitli hastalıklara şifa vermesine inanılması yanında iç gömlek olarak giyenlere kendisini daha inançta hissetmesiyle rahat ve motivasyon sağlaması istikametinden de değerli bir işlev icra etmektedir. Bu tıp gömlekler çeşitli format ve biçimler de tüm toplumlarda vardır zira insan zayıf yaratılmıştır bir tehlike anında inançlı bir limana sığınmak ister” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu