Yaşam

Clean Beauty’de Sıklıkla Karşımıza Çıkan 10 Terim ve Anlamları

Doğal içerikli eserler son vakitlerde çokça tercih ediliyor. Clean Beauty kavramı da içeriği pak makyaj materyalleri için kullanılıyor. Daha sürdürülebilir bir ömür için pak içerikli makyaj materyalleri kullanmak kaide. Bir gerecin Clean Beauty olup olmadığını anlamak için birtakım tabirleri bilmek lazım. Clean Beauty tabirlerine aşina olmak istiyorsanız içeriğe buyurun!

1. Organik

Organik sözü son yıllarda her şey için kullanılıyor. Organik yumurta, organik zerzevat derken organik makyaj gereci de herkesin lisanında. Organik makyaj materyali denildiğinde içeriğinde ziyanlı kimyasal olmaması anlaşılıyor. Bir marka organik makyaj materyali üretiyorsa içeriğini şeffafça açıklaması gerekiyor. Ayrıyeten markanın organik makyaj materyali içeriğine dair sertifikaya da sahip olması lazım.

2. Vegan

İçeriğinde hayvansal ve hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen hiçbir hususun bulunmadığı kozmetik eserleri vegan içerikli oluyor. Vegan kozmetik eserleri ile vejeteryan kozmetik eserleri ortasında da fark var. Vejeteryan kozmetik eserleri denildiğinde hayvansal eserlerin içinde olmadığı lakin hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen eserlerin içeriğinde olabileceği anlaşılıyor.

3. Cruelty Free

Cruelty Free, son vakitlerde sıklıkla duyduğumuz kavramların başında geliyor. Cruelty Free, hayvanlar üzerinde test edilmeden üretimin yapıldığını gösteren bir ibare. Bu kavramı yahut tavşan logosunu gördüğünüzde alacağınız eserin hayvanlara eziyet edilmeden üretildiğine emin olabilirsiniz.

4. Doğal

Bitkisel içeriğe sahip kozmetik eserleri için doğal kavramı kullanılıyor. İçeriğinde sentetik eserlerin bulunmadığı bu kozmetikler cildinizi ziyanlı kimyasallardan uzak tutmaya yardımcı oluyor.

5. Sürdürülebilir

Bugünlerin en çok keder edilen bahislerin başında sürdürülebilirlik geliyor. Kullandığımız eserlerin sürdürülebilir olduğuna dikkat ederek yaşadığımız dünya için bir adım atmamız mümkün. Sürdürülebilir kozmetik eserleri kullanarak tabiata ziyan vermeden makyaj yapmanın rahatlığını yaşayabilirsiniz.

6. Tabiat dostu

Doğaya en az ziyan veren kozmetik eserleri seçilerek denetimsiz kaynak tüketiminin önüne geçmeniz mümkün. Gelecek jenerasyonlara daha düzgün bir dünya bırakmak için tabiat dostu kozmetik eserleri kullanmak kural.

7. Geri dönüştürülebilir

Dünyayı korumak için artık seçtiğimiz her eserin geri dönüştürülebilir olmasına bakmak zorundayız. Plastikleri olabildiğince az kullanmamız gereken bu tertipte kullandığımız kozmetik eserlerin de geri dönüştürülebilir olduğundan emin olmak gerek.

8. Sıfır atık

Üretim basamağında en az atık çıkartarak üretilen her eser sıfır atığa katkı sağlar. Bir eserin sıfır atık meydana getirmesi için ya hiç atık meydana getirmemesi ya da dönüştürülebilir olması gerekiyor. Sıfır atıkla meydana gelen kozmetik eserleri sayesinde dünya daha temiz!

9. GDO’suz

GDO, genetiği değiştirilmiş organizma demek. GDO’suz eserlerin her alanda tercih edilmesi gerekiyor. Kozmetik eserlerinde de GDO’suz tercih etmek gerekiyor.

10. Kimyasal içermeyen

Zararlı kimyasalları içermeyen kozmetik eserleri için bu terim kullanılıyor. İçindekilere bakarak ziyanlı bir içeriğe sahip olup olmadığını öğrenmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu