Ekonomi

Bloomberg doların 23 lira seviyesinde sabitlenmesinin nedenini yazdı: Kamu bankalarına verilen talimat geri çekildi

Bir gecede TL’nin 2 lira artarak 23 liraya yükselmesinin ardından kurun 25 lirayı göreceği söylendi. Ancak 23,46 ile rekor kıran dolar 23,20 seviyelerinde sabitlendi. Herkes dolardaki yükselişin devam edip etmeyeceğini merak ederken, ABD merkezli finans kuruluşu Bloomberg yükselişin durma nedenini yazdı.

KAMU BANKALARI YENİDEN AKTİF OLUYOR

Bloomberg’den Kerim Karakaya, Çağan Koç ve Beril Akman’ın “Türk kamu bankaları sert düşüşün ardından TL’yi savunmaya döndü” haberine göre, kamu bankaları bugün yeniden dolar kurundaki yükselişi frenlemek için devreye girdi. Mehmet Şimşek başkanlığındaki Hazine ve Maliye Bakanlığı dün, kamu bankalarının Merkez Bankası (TCMB) rezervlerinden döviz satarak kura müdahale uygulamasını ancak kurdaki artışın yüzde 6’yı geçmesi üzerine durdurdu. , müdahale yeniden başladı.

SÜSPANSİYON NORMALİZASYON SİNYALİ OLARAK TESPİT EDİLDİ

Uygulamanın geçici de olsa askıya alınması ve dolar kurundaki artış yabancı yatırımcılar tarafından “normalleşme sinyali” olarak algılandı. Bugün kamu bankalarının yeniden giriş yapması nedeniyle kurdaki artış sınırlı kaldı ve dün 23,17 olan kur bugün 14,38 prestijiyle 23,37 seviyesinde.

TÜRKİYE’NİN KREDİ RİSKİ PRİMİ ARTTI

Kamu bankalarının dün 483 baz puan olan döviz kuru müdahale politikasına bugün geri dönmesiyle Türkiye’nin kredi risk primi (CDS) de yeniden yükselişe geçti. Böylece CDS Haziran ayında ilk kez yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu