Haber

‘Avrupa Konseyi’nin Ukrayna’nın diğer dillere saygı duyması yönündeki şartı Rusça’yı içermeyecek’

İsminin açıklanmasını kim istemez? Brükselİçerideki bir yetkili “Birçok kişi Ukrayna’da Rus dilinin kullanımını ve Rusların haklarını merak ediyor. “Çok açık söyleyeyim, Rus dilinin kullanımı Avrupa Komisyonu’nun dikkat edeceği bir konu değil.”Bir açıklama yaptı.

Kaynak, Avrupa Konseyi’nin, Viyana Komisyonu’nun devlet dili, medya ve eğitime ilişkin tavsiyeleri doğrultusunda Ukrayna’daki Macar, Romen ve Bulgar azınlıkların haklarını güçlendirmeye yönelik reformları tamamlamak istediğini belirterek, şöyle devam etti: şöyle:

“Bu reform kısmen ulusal azınlıklara kendi dillerinde eğitim alma, devlet kurumlarıyla kendi dillerinde iletişim kurma ve basını kendi dillerinde okuma olanağının sağlanmasıyla ilgilidir. Ülkenin bu anlamda bir denge bulması gerekiyor. Hiç kimse azınlıkların sadece kendi dillerinde eğitim görmesi gerektiğini söylemiyor. Bu bağlamda Viyana komisyonu, Ukrayna’nın mevzuatı uyarlamasını ve azınlıklarla diyalog kurmasını talep ediyor, Ukrayna zaten bunu yapıyor.”

Avrupalı ​​yetkili, Kiev’in bu reformları uygulamak için çok şey yaptığını belirterek, “Bazı eksik unsurların tamamlanması gerekiyor.” dedi.

Avrupa Yönetim Kurulu, bugün Ukrayna ve Moldova ile Avrupa Birliği üyeliğine ilişkin müzakerelerin başlatılmasını önerdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu