Teknoloji

Apple’ın yeni işlemcileri M2 Pro ve M2 Max tanıtıldı

Apple, ilk M1 işlemcisini 2020 yılında piyasaya sürdü ve zaman içinde kendi işlemcisi olan M1’i geliştirmeye devam etti. Onu M2 takip etti. Ve şimdi M2 Pro ve M2 Max sahnede. Apple, yeni M2 işlemcilerin performans ve verimlilik güncellemeleri sağladığını söylüyor. Hatırlanacağı üzere M1 Pro ve M1 Max, 2021 yılında M1 işlemci güncellemesi ile tanıtılmıştı.

Apple M2 Pro özellikleri

Yeni duyurulan MacBook Pro ve Mac mini’de bulunacak olan M2 Pro, 5 nanometre işlem teknolojisi ile üretiliyor. İşlemci, M1 Pro’dan yüzde 20 daha fazla ve M2’den iki kat daha fazla transistör kullanılarak üretildi.

M2 Pro’nun temel özelliklerinin ortasında, 200 GB/s’ye varan birleşik bellek bant genişliği ve 32 GB’a varan düşük gecikmeli birleşik bellek yer alır. Ayrıca sekiz adet yüksek performanslı çekirdek ve dört adet yüksek verimli çekirdekten oluşan 10 veya 12 çekirdekli CPU’lar içerir ve M1 Pro’ya kıyasla yüzde 20’lik bir performans artışı sağlar.

M2 Pro’daki GPU, daha büyük bir L2 önbelleği ve önceki nesle göre yüzde 30’a kadar daha yüksek grafik performansı vaat ediyor. M1 Pro’dan üç fazla olmak üzere 19 adede kadar çekirdekle yapılandırılabilir.

Apple’a göre yeni işlemcilerin Photoshop performansı Intel i9’dan daha yüksek.

Apple M2 Max özellikleri

M2 Max ise en yeni MacBook Pro modellerine özel ve M1 Max’ten 10 milyar, M2’den 3 kat daha fazla olmak üzere 67 milyar transistör içeriyor. M2 Pro’nun iki katı ve M2’nin 4 katı olan 400 GB/s birleşik bellek bant genişliği ile gelir ve 96 GB’a kadar birleşik belleği destekleyebilir.

M2 Pro ile aynı 12 çekirdekli CPU’yu içeriyor ancak asıl fark GPU tarafında görülüyor. M2 Max, 38 çekirdeğe kadar çıkıyor ve ayrıca daha büyük L2 önbelleğe sahip. Bu, grafik hızlarının, Apple’ın profesyonel bir dizüstü bilgisayar için dünyanın en güçlü ve verimli yongası olduğunu iddia ettiği M1 Max’ten yüzde 30’a kadar daha hızlı olmasını sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu