Ekonomi

ABD Hazine Bakanı Yellen’dan borç limiti uyarısı

Yellen, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’ye borç limitiyle ilgili yeni bir mektup yazdı.

Hazine Bakanlığı’nın McCarthy’ye federal hükümetin faaliyetlerini finanse etmeye devam etme kabiliyeti hakkında bilgi vermek için McCarthy’ye mektup yazdığını belirten Yellen, 13 Ocak’ta yazdığı bir mektupta nakit ve acil durum önlemlerinin Haziran başından önce tükenme ihtimalinin düşük olduğunu hatırlattı.

Yellen, “Son federal vergi tahsilatlarını gözden geçirdikten sonra, en iyi tahminimiz, Kongre borç limitini artırmaz veya askıya almazsa, hükümetin Haziran başına kadar tüm yükümlülüklerini yerine getiremeyeceği ve potansiyel olarak 1 Haziran’ın prestijiyle” dedi. . değerlendirmesini yaptı.

“Kongre bir an önce harekete geçmeli”

Bu tahminin mevcut verilere dayandığına işaret eden Yellen, Hazine’nin inanılmaz önlemlerinin sona ereceği asıl tarihin bu iddialardan birkaç hafta sonra olabileceğini, çünkü federal gelir ve harcamaların doğası gereği değişken olduğunu kaydetti.

Yellen, Hazine’nin devlet borçlarını ne zaman ödeyemeyeceğini tam olarak tahmin etmenin mümkün olmadığını vurguladı ve daha fazla bilgi geldikçe Kongre’yi bilgilendirmeye devam edeceğini sözlerine ekledi.

Janet Yellen, “Mevcut tahminler göz önüne alındığında, hükümetin ödemelerini yapmaya devam edeceğine dair daha uzun vadeli kesinlik ile Kongre’nin borç limitini artırmak veya askıya almak için mümkün olan en kısa sürede harekete geçmesi zorunludur.” sözlerini kullandı.

Devlet ve yerel yönetim tahvillerinin ihracını askıya alma kararı

Hazine Bakanlığı’nın Devlet ve Yerel Yönetimler Serisi (SLGS) hazine tahvili ihracını da askıya aldığına işaret eden Yellen, bunların eyalet ve belediyelere ihraç edilen özel amaçlı hazine tahvilleri olduğunu, ihraçlarının borç limitine dahil olduğunu ancak bunun borç limitine ilişkin risklerin yönetilmesine yönelik adımlar atılacaktır. Ayrıca, eyalet ve yerel yönetimlerin mali durumlarını yönetmek için değerli bir araçtan mahrum kalacağı için bunun maliyetli olabileceğini belirtti.

Yellen, “Borç limitini askıya almak veya artırmak için son dakikaya kadar beklemenin işletmelere ve Tüketici Güvenine ciddi şekilde zarar verebileceğini, vergi mükellefleri için kısa vadeli borçlanma maliyetlerini artırabileceğini ve ABD’nin kredi notunu olumsuz etkileyebileceğini geçmişteki borç limiti açmazlarından öğrendik” dedi. . değerlendirmesini yaptı.

Kongre’nin borç limitini yükseltmemesi halinde bu durumun Amerikalı aileleri ciddi şekilde sıkıntıya sokacağına işaret eden Yellen, bunun ABD’nin küresel liderliğine zarar vereceğini ve ulusal güvenlik çıkarlarını savunma kabiliyeti konusunda soru işaretleri yaratacağını vurguladı.

Yellen, Kongre’yi ABD’nin prestijini korumak için mümkün olan en kısa sürede harekete geçmeye çağırdı.

borç limiti ikilemi

ABD’de federal hükümet, temerrüde yol açabilecek 31,4 trilyon dolarlık borç sınırına ulaştı.

Borç sınırı veya borç tavanı, “ABD hükümetinin borçlarını ödemek için ödünç alabileceği para miktarının üst sınırı” anlamına gelir.

Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçiler, borç limiti müzakerelerinde önemli harcama kesintilerinden yana. Demokratlar borç limitini artırmakta ısrar ediyor ve Cumhuriyetçilerin belirli harcamaları kısma tekliflerini geri çeviriyor.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında çıkmaza giren borç limiti sorununun piyasaları sarsacağına dair endişeler var. ABD’de resesyon beklentileri yükselirken, borç limiti konusunda iki taraflı hesaplaşma her zamankinden daha fazla risk taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu