Haber

Vietnam’da Şiddetli Yağışlar Sonucu 13 Kişi Hayatını Kaybetti

HANOI, 11 Ağustos (Xinhua) — 2-10 Ağustos tarihleri ​​arasında Vietnam’ın kuzey bölgesinde uzun süreli şiddetli yağışların yol açtığı toprak kaymaları ve sellerde 13 kişi öldü, 8 kişi yaralandı.

Vietnam’ın Doğal Afet Önleme ve Kontrol Ulusal Merkezi Yönetim Komitesi Cuma günü yaptığı açıklamada, kayıpların çoğunun Lai Chau ve Yen Bai eyaletlerinde meydana geldiğini ve Lai Chau, Son La ve Cao Bang eyaletlerinde 8 yaralı olduğunu söyledi.

Heyetten verilen bilgiye göre, yağmurun neden olduğu afetlerde 82 ev yıkılırken, 1.088 ev hasar gördü. Öte yandan 1.277 hektar çeltik ve diğer mahsuller telef oldu, 2.052 kümes hayvanı ve 255 büyükbaş hayvan öldü veya sular altında kaldı.

261 sulama, temiz su ve baraj çalışmalarının yanı sıra 26 okul ve 4 sağlık tesisi yıkıldı. Heyet, şiddetli yağışlar nedeniyle yollarda 709 noktada toprak kayması meydana geldiğini ve 129 elektrik direğinin hasar gördüğünü bildirdi.

Genel İstatistik Ofisi’nin verdiği bilgiye göre bu yılın ilk 7 ayında Vietnam’daki doğal afetlerde 51 kişi öldü veya kayboldu, 52 kişi de yaralandı.

Öte yandan, afetler Ocak-Temmuz döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 84,3 azalarak 881,1 milyar Vietnam dongu (37 milyon ABD doları) fiyatıyla ekonomik hasara yol açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu