Ekonomi

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Tarhan’dan “Kadın-erkek ilişkilerinde diyaloğu yücelten eğitim” vurgusu Açıklaması

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü ve İdare Üst Şurası Lideri Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şiddet kültürünün, eski çağların metodu olduğunu belirterek, “Kadın erkek ilişkilerinin diyalogla çözülmesini yücelten eğitimlere ihtiyacımız var.” dedi.

Üniversiteden yapılan açıklamaya nazaran, Milletlerarası Bayanlar ve Global Meseleler, Tahlil ve Teklifler Sempozyumu, Üsküdar Üniversitesi’nde başladı. Sempozyum, Üsküdar Üniversitesi, Asya- Afrika Üniversiteler Birliği ile İstanbul İlim ve Kültür Vakfı tarafından düzenlendi.

Açıklamada, programda yaptığı konuşmaya yer verilen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Batı ile İslam dünyasının bayan ve erkek ilgilerine bakış açısının farklı olduğunu belirtti.

Tarhan, “Batı dünyası kadın erkek ilişkileri rekabetçi ilişkidir diyor. Bizim İslam kültürümüzde kadın-erkek ilişkileri tamamlayıcı olarak değerlendiriliyor.” sözünü kullandı.

“Asrı saadet, tarihte kadınlara hakların en çok verildiği dönem olarak biliniyor”

Kadın erkek bağlantılarının diyalogla çözülmesini yücelten eğitimlere gereksinim olduğuna vurgu yapan Tarhan, şu sözleri kullandı:

“Asrı saadet, Hz. Peygamberimizin devri, tarihte bayanlara hakların en çok verildiği devir olarak biliniyor. Miras hukuku, eğitim hakkı, bayanın şahsiyetinin kabul edilmesi üzere bütün haklar daima bu periyotta verilmiş. Fransa’da Fransız ihtilali olduğu vakit bayanlar insan mı değil mi diye tartışmalar var. Yani bin sene sonra. Bunları unutmamamız lazım. Bilhassa şiddet kültürü, mesela Babil tabletlerinde dayaktan sorumlu öğretmenlerden bahsediliyor. Bu eski çağların metodu. Bayan erkek ilgilerinin diyalogla çözülmesini yücelten eğitimlere gereksinimimiz var.”

Tarhan, Türk kültüründe genellikle erkek egemen olduğu görüşünün yaygın olduğunu kaydederek, “Ama bu bu türlü değil. Toplumun yüzde 80’inde kadının dediği oluyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Zelka ise üniversitenin dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan İstanbul’un maddi ve manevi manada en esaslı geçmişe sahip ilçelerinden biri olan Üsküdar’dan ismini aldığı için bu isme yakışır şekilde hedefleri olduğunu belirtti.

Üniversite olarak 24 bin 500 öğrencileri olduğunu, bunlardan 4 bin 500’ünün memleketler arası öğrenciler olduğunu kaydeden Zelka, sempozyumun problemlerin tahlili için değerli fikirler sunması açısından verimli geçmesini temenni etti.

İş birliğinin kıymeti vurgulandı

Sempozyumun açılış merasiminde konuşan İstanbul İlim ve Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Lideri Said Büyük de dünyanın büyük sıkıntılarla gayret ettiğini belirterek problemlerin aşılmasında bayan ve erkeğin fıtratlarına uygun formda yaşamalarının yardımcı olacağını söyledi. Tehlikelerden en büyüğünün de ailenin amaç alınması olduğunu belirten Ulu, bu hususta tedbir alınması gerektiğini söyledi.

Asya-Afrika Üniversiteler Birliği Lider Yardımcısı Prof. Dr. Emel Fetullah Zerkeşi ise Birlik olarak Asya ve Afrika’daki üniversitelerin bilimsel manada kıymetli iş birliklerinde bulunarak mevcut sıkıntıların tahlili için bir arada çalışma maksadında olduklarını bildirdi.

Sempozyuma onur konuğu olarak katılan Kuveyt Buyrukluğu Prensesi Neval Sabah da Arap ülkelerinde son yıllarda bayanlara tanınan haklardan bahsetti.

Açılışta, Arap Bayan Önderler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hale İsimli Hüseyin, Sempozyum Bildiri Koordinatörü Prof. Dr. Sahar Fuat, Sudan Razi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Ahmed Abdülaziz Gandur ve Somali Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Rıdwan Hayresi de konuştu.

İş birliği protokolleri imzalandı

Açılış konuşmalarının akabinde Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan ile Sudan Razi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Ahmed Abdülaziz Gandur ve Somali Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Rıdwan Hayresi iş birliği protokollerine imza attı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu