Ekonomi

Tepe Home 2022 Yılında da Sektördeki Büyüme İvmesini Artırmaya Devam Etti

“ Biz Tepe Home olarak sektör dinamiklerine hâkim, köklü bir şirket olmamızın avantajıyla süreci pazarda büyüyerek tamamladık”

Çok sayıda işçisi bünyesinde çalıştırarak istihdama katkı sağlayan Zirve Home’un Genel Müdürü Levent Çapan, mobilya sanayine ait değerlendirmelerini ve gelecek periyot için aldıkları kararları MAG Business’a anlattı.

Tepe Home Genel Müdürü Levent Çapan “Yılın son çeyreğine girdiğimiz bu günlere 2022 mobilya sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizin için bu yıl nasıl geçti?” Sorusunu yanıtlayarak başladığı röportajında söyledi: “Katma paha açısından ülkemizin önde gelen dallarından biri olan mobilya sanayi, sağladığı istihdam ve ihracat getirisiyle ülke iktisadında kıymetli bir yere sahiptir. Türkiye mobilya kesiminin 16 milyar dolarlık katma kıymeti bulunmakta; bunun 11 milyar doları iç piyasayı, 5 milyar doları ise ihracatı oluşturmaktadır. 2022 ve 2021’in birinci dokuz ayının dataları karşılaştırıldığında mobilya, kâğıt ve orman eserleri kesiminin ihracatı 22,6 artarak Türkiye’ye 6,2 milyar dolarlık katkı yapmıştır. Bu ihracatın 3,55 milyar dolarlık kısmını mobilya oluşturmaktadır. Bunların yanında döviz kurlarının artması, ham unsurda yaşanan tedarik külfetleri, ekonomik dengelerin değişmesi ve düşen alım gücü; sermaye zahmeti çeken şirketlerin ayakta kalmasını zorlaştırmıştır. Biz Zirve Home olarak dal dinamiklerine hâkim, esaslı bir şirket olmamızın avantajıyla süreci pazarda büyüyerek tamamladık. Perakende mağazalarımız, ihracat, e-ticaret ile toplu satış ve projelerdeki tahlil iştiraklerimiz olmak üzere dört farklı alanda finansal risklerimizi dağıtarak süreçlerimizi yönettiğimiz bu periyotta satış ivmemizi artırmaya devam ediyoruz.”

Önümüzdeki periyotta dala dair görüşlerinden bahseden Levent Çapan “Her geçen gün olumlu gelişmelere şahit olduğumuz ve ülkemize döviz kazandırmaya devam eden mobilya sanayi, büyümenin yanında birçok kesimin yaşadığı üzere kimi meselelerle da uğraşmaktadır. Bilhassa dünyanın şu an için ham unsur ve güce ulaşmadaki ezası göz önünde bulundurulduğunda, dışa bağlı olunan ham unsurlarda artan maliyetler ve tedarik zahmetleri tekrar gündeme gelebilecektir. Ham hususta, üreticilerin ve öbür tedarikçilerin peşin ödeme talepleri bu sene de devam edecektir. Münasebetiyle bu durum, mobilya imalat bölümünün değerli bir kısmını oluşturan küçük-orta ölçekli şirketleri zorlayacak bir noktaya getirebilir. Bunların yanında bağlantı kanalları esaslı olan, bölümdeki dinamikleri yakından takip eden daha büyük firmalar, bu süreçte avantajlı durumunu koruyacaktır. İlerleyen yıllarda de gerek coğrafik pozisyon gerekse kalite ve fiyat avantajıyla kesimin dünya mobilya pazarında yerini sağlamlaştırması beklenmektedir. Mobilya kesiminde, ülkemiz geçen yıl üç basamak atlayarak dünyada on birinci sıradan sekizinci sıraya yükselmiştir. Gaye, dünyada birinci beşe girmektir” dedi.

Tepe Home Genel Müdürü Levent Çapan, “Tepe Home, mobilya sektöründe nerede bulunuyor?Sorusuna ise şöyle karşılık verdi: “Yurt içinde; Ankara, İstanbul, İzmir ve Eskişehir’de olmak üzere toplamda on yedi satış noktası ve online mağazamız ile Türkiye’nin her yerine hizmet vermekteyiz. Yurt içi ve yurt dışında konut, ofis, otel, eğitim kurumları ve gibisi projelerde tahlil iştiraki çalışmalarımız ve toplu satışlarımız devam etmektedir. Altmış bin metrekarelik alana sahip üretim tesislerimizle, kırk beş bin metrekarenin üzerinde satış alanlarımızla ve Türkiye’nin her köşesine hizmet veren online mağazamızda sunduğumuz dokuz binin üzerindeki eser çeşitliliğimizle, yerli üretimimizle mobilya bölümündeki en kıymetli oyunculardan biriyiz. Kaliteli hizmet anlayışımız, yenilikçi dizaynlarımız, muteber imajımızla bütün müşterilerimize ayrıcalıklı bir alışveriş tecrübesi yaşatıyoruz ve daldaki öncü pozisyonumuzu koruyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu