Ekonomi

TCMB’den seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu’nun 20 Temmuz 2023 tarihli kararı uyarınca parasal sıkılaştırma sürecini desteklemek amacıyla seçici kredi ve niceliksel sıkılaştırma kararları alınmıştır.

Kararlara ilişkin tebliğler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, sıkılaştırma sürecini destekleyen adımların tamamlayıcısı olarak, kredi büyümesine göre teminat imkanı kapsamında yüzde 3 olan TL ticari kredilerde aylık büyüme oranının yüzde 2,5 olarak belirlenmesine karar verildi.

İhracat, yatırım, tarım ve esnaf kredileri bu feshin dışında tutuldu.

Piyasa sisteminin işlerliğini artırmak amacıyla, ihracat ve yatırım kredileri hariç TL ticari kredilerde birinci aşama kaldırılarak faiz oranına göre teminat tesisi uygulamasının basitleştirilmesine ve faiz limitinin tek kademeli olarak uygulanmasına karar verilmiştir.

Finansman kaynaklarının etkin kullanımının desteklenmesi amacıyla taşıt kredilerinde yüzde 3 olan büyüme limitinin yüzde 2 olarak belirlenmesine, ihtiyaç kredilerinde ise herhangi bir değişikliğe gidilmeden yüzde 3’lük limitin korunmasına karar verildi.

Ayrıca, enflasyonun kontrol altına alınması ve iç talebin dengelenmesi kapsamında, kredi kartı nakit kullanımı ve kredili mevduat hesabına uygulanan aylık azami faiz oranı yüzde 2,89’a yükseltilmiştir.

Karara göre, ihracat ve yatırım kredileri ile deprem bölgesine yönelik krediler, Merkez Bankası’nın kredileri sonlandırmaya yönelik tüm tedbirlerinin dışında tutulacak.

Bu adımlara ek olarak, ihracatçıların finansmana erişimini desteklemek amacıyla;

Reeskont kredisi günlük limiti 1,5 milyar TL’ye yükseltilmiştir.

KOBİ’lerin reeskont kredilerindeki payının artırılmasına ve kullandırımda ihracat büyüme performansının dikkate alınmasına karar verilmiştir.

Sadeleştirme çalışmaları kapsamında reeskont kredilerine erişim kuralları kolaylaştırılmıştır.

Reeskont kredisi kullanımında yüzde 30 ek ihracat bedeli üzerinden satış zorunluluğu kaldırıldı.

İthalat ödemeleri kapsamındaki döviz alımları, reeskont kredisi vadesinde döviz almama taahhüdü kapsamı dışında tutulmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu