Haber

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’den Hayvan Barınağı Açıklaması: ‘Ormanlarımızdan Yer Vermeyi Planlıyoruz’

Hayvan barınağı sıkıntısına ait konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci,  ‘Yerel yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul’un barınak sıkıntısını gidereceğiz. İstanbul’un 39 ilçesi için 30’ar dekarlık yerleri, lokal idarelerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız’ dedi.

‘İstanbul’da pilot uygulama olarak başlattık’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, İstanbul’daki hayvan barınağı problemini, lokal idarelere yer tahsis ederek çözeceklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapılan Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kirişci, sahipsiz hayvanlar için İstanbul Valiliği ile bir çalışma başlattıklarını belirtti.

‘Ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz’

İstanbul’da, hayvan barınakları konusunda yer yoksunluğu bulunduğuna dikkati çeken Kirişci, şunları kaydetti:

“Bu barınakların doğal hayata yakın olması gerekiyor. Biz, ormanlarımızdan yer vermeyi planlıyoruz. Mahallî yönetimlere ormanlık alanlardan yer vererek İstanbul’un barınak sıkıntısını gidereceğiz. Bir derneğe ya da gönüllülere veremeyiz lakin belediyelere yer verebiliriz. İstanbul’un 39 ilçesi için 30’ar dekarlık yerleri, mahallî idarelerin doğal hayvan barınağı olarak kullanmalarını sağlayacağız. Süreci Valiliğimiz takip ediyor. İstanbul’da pilot uygulama olarak başlattık. Şayet karşılığı olursa ve bundan olumlu sonuç alabilirsek öteki vilayetler için de benzeri bir yol izleyeceğiz.”

Gelecek günlerde kentlerde sahipsiz hayvan popülasyonunun artışıyla ilgili bir çalıştay düzenleyeceklerini aktaran Kirişci, bu çalıştayda akademisyenlerin, uzmanların görüşleri alınarak bir yol haritası belirleneceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu