Yaşam

Sürü Psikolojisi Kavramı Yalan Oldu: Koyunların Sürü Liderlerini Kendileri Seçtiği Ortaya Çıktı

Birçok yerde koyunların sürü psikolojisi ile hareket ettiği söylenir. Buna nazaran sürüdeki koyunlar önderleri ne yaparsa onu yapar, nereye giderse oraya sarfiyat, yani sorgulamadan aksiyona geçerler. Meğer son vakitlerde yapılan bir araştırma koyunların tam zıddı formda davrandığına işaret ediyor.

Kaynak: https://t24.com.tr/haber/arastirma-su…

Sürü psikolojisi, bir inanca ya da fikre inananların toplu halde savunma yaptığı yerlerde sıkça kullanılan bir tabirdir.

Bu kavramın nerden çıktığını merak ediyorsanız, koyun sürülerinin toplu halde hareket etmesinden ilham almıştır. Sürüdeki koyunlar başkanları nereye giderse oraya sarfiyatlar, başkaları ne yapıyorsa onu yaparlar. Bu nedenle bir kümenin benimsediği inanç ve fikirler için hayli uygun bir kavramdır.

Şimdiye dek birçok araştırma koyun sürülerinin toplu davranışını izah etme uğraşı gösterdi.

Fransa’da Côte d’Azur, Toulouse ve CY Cergy Paris Üniversitelerinde yapılan yeni bir araştırma klâsik sürü psikolojisi kavramını sarsacak nitelikte bulgular verdi. Luis Gómez-Nava, Richard Bon ve Fernando Peruani isimli araştırmacılar, koyunlar ortasında liderlik belirlenirken bir tıp ‘kolektif zekaya’ ulaşıldığını tespit etti.

Araştırmacılar, koyun sürülerinin kolektif davranışlarını incelemek için fizik teorisini kullandı.

Nature isimli bilim mecmuasında yayımlanan makaleye göre araştırmada sürü psikolojisi mercek altına alınarak koyunların koyun sürülerinin ortak akla ulaşıp başkanlarını değiştirmeyi tercih edebildikleri ortaya çıktı.

Bu araştırma hayvan davranışları hakkında değerli bir ayrıntıya temas ediyordu.

Sputnik’in aktardığına göre, şimdiye dair yapılan araştırmalarda koyun sürülerinin toplu davranışını izah etmek için çeşitli teoriler kullanılmıştı ancak bu bir ilkti.

Şimdiye kadarki teoriler birçok hayvan grubunun sergilediği hiyerarşik yapıyı ve liderliği dikkate almamakla eleştiriliyordu.

Araştırmacılardan biri olan Peruani, Phys.org’a ortaya çıkan sonuçlar hakkında açıklamalarda bulundu: ‘Çoğu toplu yaşayan hayvan sisteminde, toplu hareket sürekli bir süreç değildir ve bölümler halinde meydana gelir. Toplu hareket aşamaları dinlenmek veya beslenmek gibi sebeplerle kesintiye uğrar.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu