Sağlık

Sağlık Çalışanından Gazeteci Nevşin Mengü’ye Mesaja Bakanlıktan Yanıt!

Gazeteci Nevşin Mengü, resmi Twitter hesabında bir sağlık çalışanından gelen e-postayı paylaştı. Gelen mesajda, Sağlık Bakanlığı’nın takıma geçiş için sözleşmeli çalışanları 14-15 Mayıs’ta imza için hastanelere çağırdığı belirtildi. Mengü’nün paylaşımının ardından Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Gazeteci Mengü cevabı kamuoyuyla paylaştı. Bakanlıktan gelen yanıtta, “Sözleşmeli personelin kadrolara geçişleri 7433 sayılı Kanuna göre yapılmakta olup, 14’ünde insanlara bildirip 15’inde başlamak gibi bir uygulamamız yoktur” ifadelerine yer verildi.

Gazeteci Yazar Nevşin Mengü’nün yanına gelen sağlık çalışanının ifadesinde, “ Sağlık Bakanlığı, takıma geçiş tarihi için 14 ve 15 Mayıs Pazar, Pazartesi günü ise sözleşmeli arkadaşları ıslak imza vermek üzere hastaneye çağırdı. Nitekim 14 Mayıs’ta seçim var ve hastanemizin personel birimi hafta sonu olması nedeniyle Pazar günü hizmet vermiyor. 15 Mayıs’ta sadece 1 gün ile bakanlık tarafından feshedilen sözleşmeli arkadaşlarımız. Arkadaşlarımızın büyük bir kısmı oy kullanmak için ailelerinin yaşadığı şehirlere gitmek için aylar öncesinden uçak bileti aldılar ve ne yazık ki bu şartlarda oy kullanamayacaklar. Sağlık çalışanlarının büyük çoğunluğu CHP’yi destekleyecek. AKP yönetimi bunu çok iyi bildiği için bu sabah halk oy kullanmasın diye böyle bir kararla herkesin moralini bozdu. Rapor alacağım diyen arkadaşlara personel biriminden ekibe geç kalacağınızdan emin misiniz diye geri bildirim verildi. Yüzlerce sağlık çalışanı var, bu büyük bir haksızlık” dedi.

Sağlık Bakanlığı “Böyle Bir Uygulama Yok” Yanıtını Verdi

Mengü paylaşımının ardından Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt aldığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı yanıt verdi. Böyle bir uygulamanın olmadığını bildiriyorlar” yanıtını paylaştı. Bakanlığın cevabında şu cümleler yer aldı: “Sözleşmeli işçinin takıma geçiş işlemleri 7433 sayılı Kanuna göre yürütülmekte olup, kişilere ayın 14’ünde bildirim yapılıp işe başlanması bizim uygulamamız değildir. 15. Ayrıca 28 Nisan itibarıyla 21.756 kişi takıma geçişleri nedeniyle ayrılarak işlemlerine başlamıştır. Bireylerin ekibe geçiş süreci 28 Nisan 2023 tarihinde yapılmıştır ve istedikleri zaman bildirim alabilirler. Bu kişilerin önceki sosyal ve mali haklarından herhangi bir mahsup olmayacağından ve takip eden ayın başında (ayın 15’inde) mali ve sosyal haklarına hak kazanacağından, Kanun. işlemler sistem üzerinden otomatik olarak yapılacaktır.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu