Ekonomi

Petrol fiyatları küresel talep endişeleriyle düşüşe geçti

Çarşamba günü erken işlemlerde petrol fiyatları, küresel talebe ilişkin endişelerin ön plana çıkmasıyla hafif bir düşüş yaşadı. Çin’in zayıf ekonomik göstergeleri ve ABD’nin yakın zamanda faiz indirimine gideceğine dair beklentilerin azalmasından kaynaklanan endişeler, Orta Doğu’da artan gerilime bağlı arz endişelerini gölgede bıraktı.

Haziran teslim Brent tipi ham petrol 7 sentlik küçük bir düşüşle varil başına 89,16 dolara gerilerken, Mayıs teslim ABD tipi ham petrol 10 sentlik bir düşüşle varil başına 85,26 dolara geriledi. Bu haftaki fiyat hareketi, daha önce jeopolitik çatışmalardan kaynaklanan fiyatlar üzerindeki yukarı yönlü baskıyı hafifleten ekonomik zorluklar nedeniyle temkinli bir yatırımcı duyarlılığını yansıtıyor.

Nissan Securities’in bir iştiraki olan NS Trading’in başkanı Hiroyuki Kikukawa, düşüşü talep beklentilerinin azalmasına bağladı. Kikukawa, piyasanın bir önceki haftaya kadar Orta Doğu’da tırmanan gerginlikler nedeniyle arz endişeleriyle yükseldiğine dikkat çekti. Ancak, İran’ın saldırganlığının ölçülü olması alımları daha da körüklemedi. Kikukawa ayrıca WTI için bir işlem aralığı öngörüsünde bulunarak, yeni bir gelişme olmaması halinde 83 ila 88 dolar arasında seyretmesini bekliyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, yüksek enflasyon verilerinin devam etmesi nedeniyle Fed’in enflasyonun %2 hedefine ulaşmasını sağlamak için ek süreye ihtiyaç duyabileceğini belirtti. Bu da faiz indirimlerinin bazılarının umduğu kadar yakın olmayabileceğini gösteriyor.

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin, ilk çeyrekte beklenenden daha güçlü bir ekonomik büyüme kaydetti. Bununla birlikte, Mart ayına ilişkin emlak yatırımı, perakende satışlar ve sanayi üretimi gibi göstergeler, ekonomik ivmeyi engelleyebilecek zayıf iç talebe işaret etmektedir.

İsrail’in İran’ın doğrudan saldırısına verilecek yanıtı görüşmek üzere savaş kabinesi toplantısını Çarşamba gününe ertelemesiyle Orta Doğu’daki durum gerginliğini koruyor. Batılı müttefikler Tahran’a yeni yaptırımlar uygulamayı düşünürken, analistler ABD’nin petrol fiyatlarının yükselmesini ve Çin ile ilişkilerin gerilmesini önlemek için İran’ın petrol ihracatına önemli yaptırımlar uygulama ihtimalinin düşük olduğuna inanıyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü rakamlarına atıfta bulunan kaynaklara göre, ABD’de ham petrol stoklarının geçen hafta analistlerin beklentilerini aşarak arttığı, ancak benzin ve damıtılmış ürün stoklarının azaldığı bildirildi. Enerji Enformasyon İdaresi’nin Çarşamba günü ilerleyen saatlerde resmi stok verilerini açıklaması planlanıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu