Ekonomi

Oylama sona erdi

14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nde adayların salt çoğunluğu elde edememesi nedeniyle Türkiye, yeni cumhurbaşkanını belirlemek için yeniden sandık başına gitti.

Türk siyasi tarihinde ilk kez yaşanan Cumhurbaşkanlığı Seçimi’nin ikincisinde oy kullanma işlemi saat 17.00’de sona erdi.

Seçim için ülke genelinde 973 ilçede ve 1094 ilçe seçim kurulunda 191 bini aşkın sandık kuruldu.

Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimde yarıştı.

Türkiye genelinde saat 08.00’de başlayan oy kullanma işlemi saat 17.00’de sona erdi. Bu saatten sonra gelen seçmenler oy kullanamayacak, ancak saat 17.00’de sandıkta bekleyen seçmenler lider tarafından sayıldıktan sonra sırayla oy kullanabilecek.

Gümrüklerde oy kullanma işlemleri de sona erdi

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı yaklaşık 3,5 milyon seçmen için 73 ülkede 151 temsilcilikte 167 noktada sandık kurulları oluşturuldu.

Yurtdışı temsilciliklerde oy kullanma süreci 24 Mayıs’ta sona erdi. İkamet ettikleri ülkede belirtilen süre içinde oy kullanamayanların gümrük kapılarındaki oy kullanma işlemleri saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

Türkiye’ye getirilen ve Ankara ATO Kongresi’nde bulunan Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’nda saklanan yabancı oylar, yurt genelinde oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla eş zamanlı olarak sayılacak.

Seçim günü yasakları

Seçim yasakları kapsamında 06.00-00.00 saatleri arasında alkollü içki satışı yapılamayacak, genel mekanlarda alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasaklanacak. Cümbüş mekanları oy kullanma süresi boyunca kapalı kalacak olup, eğlence niteliğindeki lokantalarda sadece yemek servisi yapılabilecektir.

Düğün, seçim yasaklarına ve belirlenen kurallara uyulması şartıyla saat 18.00’den sonra yapılacak.

Güvenlik ve düzeni sağlamakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organları, seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarına ilişkin haber, tahmin ve yorum yapamayacak. Ancak YSK, 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında seçimle ilgili haber ve duyuruları yayınlayabilecek.

Tüm yayınlar seçim günü saat 21:00’den sonra yapılacak, ancak YSK’nın gerekli görmesi halinde saat 21:00’den önce yayın yapılmasına karar verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu