Ekonomi

Milyonlarca emekliyi ilgilendiriyor: Kademeli zam planı yolda

emeklilere orta zam iş hızlandırıldı. kamu çalışanlarının yüzdesi 45Maaş artışının ardından emeklilerin beklediği orta düzeyli artışla ilgili olarak, 6 aylık enflasyon verileri, refah payı ve mobil zam formülüne ilişkin çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu belirtildi.

Edinilen bilgiye göre Temmuz ayına kadar maaş artışlarına zam yapılması hedefleniyor.

Kamu personel artışı referans alınacaktır.

Sözcü’nün haberine göre, memur ve memurların yüzde 6’lık toplu iş sözleşmesi zammına ek enflasyon farkı alacağı biliniyor. Merkez Bankası anketine göre 6 aylık artış oranının SGK ve Bağ-Kur emeklilerinde yüzde 29,92 olması beklenirken, sosyal yardım hissesi hariç memur ve emeklilerde artış yüzde 18,63 olarak hesaplanıyor. Ancak kamu çalışanlarına yapılan yüzde 45’lik artışın referans alınması bekleniyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıklarında kademeli artış planlanıyor. Böylece yapılan güzelleştirmeden yararlanamayan emekliler için en düşük aylıklara düzeltme yapılması planlanıyor. Buna göre 10-15 bin TL ortasındaki emekli maaşlarına yüzde 45, 15-20 bin TL arasındaki emekli maaşlarına yüzde 40, bu fiyatın üzerindeki emekli maaşlarına ise yüzde 35 zam yapılabileceği belirtiliyor.

Ara zam yüzde 45 oranında yapılırsa 10 bin TL olan emekli maaşının 4 bin 500 lira zamla 14 bin 500 TL olabileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu