Dünya

Milyarlarca yıldır Dünya’da ateş olmadı; Peki ilk yangınlar ne zaman çıktı?

Dünya, şu ana kadar yangın ve yangınların meydana geldiğini bildiğimiz tek gezegendir. Güneş Sisteminin en sıcak gezegeni Venüs’ün yüzeyinde sıcak magmayı dışarı atan volkanlar bulunmasına rağmen orada hiçbir zaman alev oluşmamıştır. Yıldızımızı çevreleyen Merkür’de, Jüpiter’de veya herhangi bir gezegende veya başka bir yıldızda alev veya yangın görmedik.

İlginç bir şekilde, Dünya’nın milyarlarca yıllık tarihinin çoğunda hiçbir yangın belirtisi yoktu. Gerekli yangın koşullarının oluşması milyarlarca yıl sürdü. Aslında gezegendeki ilk canlılar, tahmin edilemeyecek kadar uzun süre ateşsiz bir dünyada yaşadılar. Muhtemelen Io’da volkanlar oluşmuştur. yangın çeşmeleri” üretse de ( ve gaz halindeki bir yanardağ patlamasından dolayı anlık alevler daha fazla olabilir), bu gerçek bir yangından ziyade magmanın yukarıya doğru zorlanması ve bir havalandırma deliğinden püskürtülmesi durumuydu.

Yaklaşık 2,4 milyar yıl önce, muhtemelen gezegende ortaya çıkan bakteriyel yaşamın bir sonucu olarak Dünya’nın atmosferi oluştu. Kalın bir metan bulutundan oluşuyordu . Ardından, antik siyanobakterilerin güneş ışığından güç üretmeye başladığı ve atmosfere oksijen saldığı Büyük Oksidasyon Olayı meydana geldi. Atmosferde ilk kez moleküler oksijen birikmeye başladı. ancak yine de yanmanın gerçekleşmesi için yeterli konsantrasyonda değildi. Bazen Oksijen FelaketiAyrıca şöyle bilinir Büyük Oksidasyon OlayıBu oksijenin metan atmosferini dengesizleştirmesi, temizlemesi ve sera etkisini azaltması muhtemeldir. derin dondurma süresi sürüklenen. Dünya gerçekten soğuk ve ateşsiz hale geldi.

Ateşe dair elimizdeki ilk fosil kayıtları milyarlarca yıl öncesine dayanıyor. Orta Ordovisiyen dönemine ilgili. Yangının çıkması için değerli bir nokta vardır. Yüzde 13’ün altında bir oksijen seviyesi varsa bitki maddesi yanmaz. Yüzde 35’in üzerine çıktığımızda o kadar yanacak ki, ormanlar büyüyüp yaşayamayacak.

470 milyon yıl önce Ordovisiyen döneminde ilk kara bitkileri ( yosunlar ve ciğerotları ) daha fazla oksijen üretti ve sonunda kendilerini ateşe verecek yeterli oksijen konsantrasyonuna ulaştı. Son olarak, Dünya’da ateşin ilk fosil kanıtı, Yaklaşık 420 milyon yıl öncesine ait kayalarda bulunan kömürle ulaşıyoruz.Ama o zamanlar oksijen seviyeleri hâlâ çılgınca dalgalanıyordu. İlk büyük yangınlar yaklaşık 383 milyon yıl öncesine kadar yaşanmamıştı.Ve o zamandan beri yangınlar bizi rahatsız ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu