Haber

İsrail’den hastaneye ‘tahliye’ ültimatomu: ‘Endişe verici’

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail’in Gazze’deki Filistin Kızılayı’na bağlı Kudüs Hastanesi’ni boşaltma yönündeki ültimatomundan derin endişe duyduklarını belirtti. Ghebreyesus, paylaşımını İsrail’in yoğun saldırılarına maruz kalan Gazze’ye ait X sosyal medya platformunda paylaştı.

‘SAĞLIK HİZMETLERİ HER ZAMAN KORUNMALI’

Ghebreyesus, “Filistin Kızılayı’ndan (İsrail tarafından) Gazze’deki Kudüs Hastanesi’ne yönelik tahliye tehditlerine ilişkin gelen haberler son derece endişe vericidir” değerlendirmesini paylaşarak, hastaların hayatlarını tehlikeye atmadan hastalarla dolu hastaneleri boşaltmanın imkansız olduğunu tekrarladı. Ghebreyesus, “Sağlık hizmetlerinin uluslararası insancıl hukuka uygun olarak her zaman korunması gerekir.”

Filistin Kızılayı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “İsrail güçlerinin Gazze’deki Kudüs Hastanesini bombalamakla tehdit ettiği ve derhal tahliye etmemizi istediği belirtildi. Hastanenin çevresi sabahtan itibaren vuruldu.”

34 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Öte yandan İsrail’in, 7 Ekim’den bu yana abluka altında olan Gazze Şeridi’ne yönelik yoğun bombardıman ve saldırılarında 34 gazetecinin öldürüldüğü bildirildi. Gazze Sağlık Bakanlığı, Gazze Şeridi’nde öldürülen gazetecilerin isimlerini açıkladı. İsrail’in 23 gündür yoğun saldırı altında olduğu.

Açıklamaya göre, saldırılarda şu ana kadar 3’ü kadın 34 Filistinli gazeteci hayatını kaybederken, İsrail saldırılarında da çok sayıda gazeteci yakınlarını kaybetti. İsrail’in 26 Ekim’de Nuseyrat Mülteci Kampı’ndaki bir eve düzenlediği saldırıda El Cezire televizyonunun deneyimli muhabiri Wail al-Dahduh, aralarında eşi, oğlu ve kızının da bulunduğu ailesinden birçok kişiyi kaybetti. İsrail’in Lübnan sınırında çıkan çatışmalarda İsrail’in açtığı ateş sonucu Lübnanlı bir gazeteci hayatını kaybetti. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu