Haber

İran, Umman ve Irak Dışişleri Bakanları Gazze’deki Durumu Görüştü

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Ummanlı ve Iraklı mevkidaşlarıyla Gazze’deki son durum, İsrail saldırılarının durdurulması ve Gazze’ye insani yardım ulaştırılması konularında bir toplantı yaptı.

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya göre Abdullahian, Umman Dışişleri Bakanı Bedr bin Hamad el Busaidi ve Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile telefon görüşmesi yaptı.

Abdullahiyan ile Busaidi arasındaki görüşmede Filistin ve Gazze’deki son gelişmeler ile bölgedeki durum ele alındı.

Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlilerin zorla göç ettirilmesi politikasına şiddetle karşı çıkan iki bakan, başta kadın ve çocuklar olmak üzere Filistinlilerin öldürülmesinin derhal durdurulmasını, Gazze Şeridi’ndeki ablukanın derhal kaldırılmasını ve insani yardım yapılmasını talep etti. yakıt, gıda, ilaç ve tıbbi malzeme dahil olmak üzere gönderilecek. yollarını tartıştı.

Gazze’deki insani durumu içler acısı olarak nitelendiren Abdullahiyan ve Busaidi, İsrail’in Gazze halkına karşı işlediği savaş suçlarını durdurmak için İslam ülkelerinin çabalarının artırılması konusunu da ele aldı.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin ile yaptığı görüşmede Abdullahiyan, İsrail’in devam eden savaş suçlarını, başta kadın ve çocuklar olmak üzere sivillerin toplu katliamını ve ABD’nin İsrail’e yoğun askeri desteğini bölgedeki mevcut krizin tırmanmasının ana nedenleri olarak değerlendirdi.

Irak Bakanı Hüseyin ayrıca İslam ülkelerinin Filistin halkına destek olmak, saldırıları durdurmak ve savaşın yayılmasını önlemek için dengeli ve koordineli hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu