Haber

İran Dışişleri Bakanı, Yabancı Askeri Varlığının Bölgesel Enerji Güvenliğini Tehdit Ettiğini Söyledi

TAHRAN, 20 Kasım (Xinhua) — İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yabancı askeri güçlerin varlığının bölgesel sularda güç güvenliğini tehdit ettiğini söyledi.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın aktardığına nazaran, Abdullahiyan ülkeyi ziyaret eden Ummanlı mevkidaşı Sayyid Badr bin Hamad bin Hamoud al Busaidi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Basra Körfezi ve Umman sularında hareket halinde olan çok sayıda yabancı insansız geminin bölgede güvenlik meselelerini iki katına çıkardığını söyledi.

İran Dışişleri Bakanı, ülkesinin yabancı güçlerin varlığını, yalnızca bölgedeki ülkelerin tesis edebileceği bölgesel barış ve istikrara bir tehdit olarak gördüğünü de kelamlarına ekledi.

IRNA’nın haberine göre Al Busaidi ise, “Daima (bölgesel sularda) denizcilik ve ticari trafiğin güvenliğini sağlamaya çalıştık çünkü bu bölgedeki ülkelerin çıkarına” dedi.

Umman Dışişleri Bakanı, çok sayıda zorluk ve farklılık bulunduğunu ancak tek çözümün diyalog ve diplomatik çözümler olduğunu vurguladı.

İki diplomatın toplantısı bu hafta başında Umman açıklarında İsrail’e ilişkin Liberya bandıralı petrol tankeri Pacific Zircon’a insansız hava aracı ile düzenlenen saldırısının akabinde geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu