Ekonomi

İKMİB’den Ciner’e 2 ödül

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından her yıl düzenlenen “İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni”nin bu yıl sekizincisi 16 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirildi. 2022 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’nde 34 kategoride 170 ödül sahiplerini buldu.

Törende Ciner İç ve Dış Ticaret ile Biz İç ve Dış Ticaret Anorganik Kimyasallar İhracatı 2 ödüle layık görüldü.

2019 yılında ihracatta ikinci sıraya yükselmesinin ardından liderliğe odaklanan kimya bölümü, 2022 yılında 33,6 milyar dolarlık rekor ihracatla Türkiye’nin en büyük ihracatçısı olarak zirveye yükseldi. Bölümün 2022 yılı ihracatı yüzde 4,19 arttı tedbir bazında yüzde 28 milyon 913 bin ton olarak gerçekleşti. İhracatta bir önceki yıla göre yüzde 32 büyüme kaydederek çıtayı yükselten kimya sektörü, Türkiye’nin toplam ihracatındaki payını yüzde 13,2’ye çıkardı.

Plastik, boya, kozmetik ve ilaçtan 16 alt dal ile diğer bölümlere hammadde veya yarı mamul tedarik ederek ekonomide stratejik bir misyon üstlenen kimya bölümü, ülke ekonomisine büyük katma değer sağlamaktadır. 2022 yılı verilerine göre dünya kimya ihracatı 7,2 trilyon dolar olurken, Türkiye kimya branşı dünya sektör ihracatında yüzde 0,6 pay ile 37. sırada yer aldı. 9 binin üzerinde aktif ihracatçı firmayı temsil eden İKMİB, Türkiye’nin toplam kimya ihracatının yarısından fazlasını gerçekleştirerek yüzde 60 pay aldı.

İKMİB tarafından kimya alanında faaliyet gösteren üye firmaları başarılı ihracatlarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla bu yıl sekizincisini düzenlediği 2022 İKMİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni 16 Haziran 2023 tarihinde gerçekleştirildi. İKMİB’in youtube kanalından canlı yayınlanan programa Ticaret Bakan Yardımcısı Ö. Volkan Ağar, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, İKMİB Yürütme Konseyi Başkanı Adil Pelister ve ödüllü firma temsilcileri katıldı. Ödül Töreni’nde kimya alt bölümleri ve iş kümelerinde 34 kategoride ilk 5’e giren 170 firma ödül almaya hak kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu