Haber

İçişleri Bakanı Yerlikaya: ‘Biz burada konuşurken bile Gazze bombalanıyor, çocuklar ölmeye devam ediyor.’

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, mazlumların yanında yer almanın, onların gözyaşlarını dindirmenin, çocukların huzur ve güvenliğini sağlamanın kültürün ve inancın gereği olduğunu belirterek, “Biz burada konuşurken bile Gazze bombalanıyor ve çocuklar ölmeye devam ediyor.” Bu insanlığa karşı suça kayıtsız kalamayız.” söz konusu.

Yerlikaya, Konya Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Dünya Teşkilatı (UCLG) Konsey Gala Programında, Konya belediyecilik modelinin artık tüm dünyayla buluşacağı tarihi bir ana tanıklık ettiklerini belirtti.

Yerlikaya, Dünya Belediyeler Birliği dönem başkanlığını Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın devraldığını belirterek, Altay’a başarılar diledi.

Yerlikaya, belediyeciliğin; sevdirme, kazanma, hizmet ve gelişme anlayışı üzerine kurulu olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Şu anda Filistin’de ve Gazze’de hastaneler, okullar, ibadethaneler tüm dünyanın gözü önünde bombalanıyor. Çocuklar, kadınlar, yaşlılar ve insanlık öldürülüyor. Bunlara karşı Türkiye olarak Filistin davasının yanındayız. Tarihin en kanlı saldırıları. Bugün 85 milyon insanın kalbi Gazze’de.” Kudüs ve Filistin ile birlikte atıyor. Mazlumların yanında olmak, onların gözyaşlarını dindirmek, çocukların huzur ve güvenliğini sağlamak medeniyet değerlerimizin, kültürümüzün ve inancımızın gereğidir. Anadolu bilgeliği bunu söylüyor. ‘Mazlumun iç çekişi tahtı titretir’ diyor. Çünkü biliyoruz ki, “Dünyanın en sağır edici sesi, acı çeken bir mazlumun sessizliğidir. Onun için biz susmuyoruz, susmayacağız.”

“Bu insanlık suçuna kayıtsız kalamayız”

Gazze’ye yardım elini uzatmaya devam edeceklerini belirten Yerlikaya, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bu vahşi katliama karşı küresel vicdanı harekete geçirmek için diplomatik çabalarımızı sürdürüyoruz. Barış yolunu hep birlikte aramalıyız. Burada konuşuyoruz, Gazze bombalanıyor, çocuklar ölüyor.” “Devam ediyor. Bu insanlığa karşı suça kayıtsız kalamayız.” söz konusu.

Yerlikaya, AK Parti’nin belediyecilik anlayışının temelinin insan olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Çünkü biliyoruz ki şehir, içinde yaşayan insanlarıyla, tarihi dokusuyla, geleceğe bakış açısıyla bir medeniyet göstergesidir. Şehirlerimizin tüm mahalle, sokak ve caddelerinde yaşayan tüm vatandaşlarımızı kucaklamanın, dertleriyle dertleşmenin ve onların dertleriyle dertleşmenin, onların huzur ve refah içinde yaşamalarını sağlamak belediyemizin özetidir.Konyamız bu alanda köklü bir belediyecilik kültürüne sahiptir.Özellikle Konyamız doksanlı yıllardan bu yana her zaman çalışma siyasetinin ve hizmet belediyeciliğinin öncüsü olmuştur.Bunda Süreç içerisinde, Konya Belediyesi bugün ‘Konya model belediyesi’ olarak bir marka haline gelmiş ve 1994 ruhuyla “Tüm Türkiye’ye adeta yön veriyor.”

“UCLG’nin başarılarını her zaman ileriye taşıyacağız”

UCLG’nin dönem başkanlığını devralan Altay, Cumhuriyetin 100. yılında ülkeye güzel bir hediye hediye etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Görev süresi boyunca yerel ve bölgesel yönetimlerin uluslararası arenadaki konumunu güçlendirmek için çalışmalar yapacağını belirten Altay, “Türkiye’nin gönüllü belediyecilik anlayışını ve Konya Model Belediyecilik anlayışımızı dünyaya tanıtmak için çaba göstereceğim. İnşallah, Türkiye ve Konya’da edindiğimiz tecrübelerle dünyadaki tüm şehirlerin gücüne güç katacağız.” “Şehirlerimizi uluslararası arenada çok daha güçlü hale getirerek, UCLG’nin başarılarını birlikte sürekli olarak ileriye taşıyacağımıza inanıyorum.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu