Haber

Hindistan’dan, dünya liderlerine gübre ve tahıl tedarikinde sürdürülebilirlik çağrısı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, iklim değişikliği, Kovid-19 salgını, Ukrayna’daki gelişmeler nedeniyle dünya genelinde sekteye uğrayan gübre ve tahıl tedarikinin devam etmesi konusunda dünya liderlerine çağrıda bulundu.

ANI News’in haberine nazaran, Endonezya’daki G20 Zirvesi kapsamında düzenlenen Gıda ve Enerji Güvenliği oturumunda konuşan Modi, son dönemde dünya genelinde yaşanan gelişmelerin küresel tedarik zincirine zarar verdiğine dikkati çekerek, “İklim değişikliği, Kovid-19 salgını, Ukrayna’daki gelişmeler ve bunlarla bağlı global problemlerin üst üste gelmesi dünya genelinde karışıklığa yol açtı. Global tedarik zincirleri harabeye döndü.” dedi.

Dünya genelinde gübre kıtlığının gelecekte besin krizini pekiştireceğine işaret eden Modi, gübre ve tahıl zinciri tedarikinin sürdürülebilirliği için önderleri mutabakata davet etti.

Modi, ülkesinde sürdürülebilir besin güvenliği için doğal tarımı desteklediklerinin ve klasik tahılları tekrar yaygınlaştırmaya çalıştıklarının altını çizdi.

Öte yandan, global güç arzına ait değerlendirmelerde bulunan Modi, “Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olduğumuz için Hindistan’ın enerji güvenliği, küresel büyümede de önemli. Enerji arzına ilişkin herhangi bir kısıtlamadan kaçınılmalı ve enerji piyasasında istikrar sağlanmalıdır.” diye konuştu.

Modi ayrıyeten, ülkesinin 2023’te G20 Zirvesi’ne mesken sahipliği yapacağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu