Teknoloji

Herkes sahte sandı, 3 bin yaşında çıktı

31 Mart 2022’de açılan First Kings of Europe sergisi için Chicago’daki Field Museum’u ziyaret ederseniz, çöp gibi görünen çirkin bir kılıca rastlarsınız. Bu kılıcın çok özel bir tarihi, daha doğrusu bir hikayesi var.

Field Museum, Tunç Çağı kılıcının inandırıcı bir kopyası olduğunu düşünerek onu sergilemeye başladı. Ama görünüşe göre bu konuda yanılıyorlardı.

Bu kılıç aslında yaklaşık 3.000 yaşında. Müze eseri neredeyse bir asır önce satın almıştı. İlk olarak 1930’larda Macaristan’ın Budapeşte kentindeki Tuna Nehri üzerinde keşfedildiği söyleniyor.

Kimya ve arkeoloji alanında uzman Field Museum bilim adamları, bir nesnenin neyden yapıldığını belirleyebilen bir X-ışını flüoresan detektörü ile kılıcı incelediler. Field Müzesi bu hafta yaptığı açıklamada, “ Kılıcın kimyasal yapısı Avrupa’daki diğer bilinen Tunç Çağı kılıçlarıyla karşılaştırıldığında, bronz, bakır ve kalay içerikleri neredeyse aynıydı.” dedim.

Kılıcı tarihteki konumuna kadar takip edebilmek beklenmedik bir şeydi. antropoloji küratörü Bill Parkinson, “ Genellikle bu hikaye diğer tarafa gider. Orijinal olduğunu düşündüğümüz şeyin sahte olduğunu anlarız.” dedim.

Kılıcın onaylanması, onu Avrupa’nın İlk Hükümdarları standının Tunç Çağı bölümüne dahil etmek için çok geç oldu. Bu nedenle müze onu ana salona yerleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu