Haber

Finlandiya, Rusya sınırındaki geçiş noktalarını kapattı

Finlandiya, ülkeye mülteci akışını durdurmak amacıyla Rusya sınırındaki 9 geçiş noktasından 4’ünü 18 Kasım itibarıyla kapatma kararı aldı.

Finlandiya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, kaçak geçişlerin artması nedeniyle ülkenin güneydoğusundaki Vaalimaa, Nuijamaa, Niirala ve Imatra sınır kapılarının kapatılmasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, “Söz konusu sınır geçiş noktaları 18 Kasım’da kapatılacaktır. Karar 18 Şubat 2024 tarihine kadar geçerlidir.” ifadeler kullanıldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo, “Doğu sınırında durumun daha da kötüleşmesini önlemek için kararlı ve hızlı hareket ettik. Son parlamento döneminde Sınır Muhafızları Kanunu’nda yapılan değişiklikler tam olarak bu yöndeydi. bu tür durumlar. Artık bu araçlar kullanılmaya başlandı.” değerlendirmesini yaptı.

İçişleri Bakanı Mari Rantanen de, “Doğu sınırındaki sınır geçiş noktalarının kapatılması Finlandiya’ya yasa dışı girişleri durduracaktır. Hükümet gerekirse daha da sert önlemler almaya hazır.” dedi.

Finlandiya’nın Rusya ile 1340 kilometrelik sınırı var. Finlandiya hükümeti 14 Kasım’da yaptığı açıklamada, Rusya’yı mültecileri son geçiş noktalarına yönlendirmekle suçlamış ve Rus yetkililerin geri adım atmaması halinde erişimi kısıtlayabileceğini kaydetmişti.

haberbagcilar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu