Ekonomi

Fayat: Tekstilde istihdam kaybı yıl sonunda 175 bini bulacak

Bloomberg HT’ye konuk olan TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektör Lideri Onur Fayat, iş dünyasının Orta Vadeli Program’ı (OVP) nasıl karşıladığını ve döviz kurundaki artışın şubeye etkisini değerlendirdi.

Fayat, ağır bir iş kolu olmanın rekabetçi olma açısından döviz kuruna duyarlı yaklaşmalarını sağladığını belirterek, “Rakiplerimizden şimdilik yüzde 40 daha pahalıyız.” söz konusu.

20 Mayıs’a kadar seçimden önce kurulum altında Tutulmanın bu yılki kış siparişlerinin tamamını rakiplerine kaptırmalarına neden olduğunu anlatan Fayat, “Rakiplerimizle aramızda yüzde 15-20 fark varken bizden alışveriş yapmak çok cazip geldi ama bu fark artınca bizden alışveriş yapmak çok cazip geldi” dedi. Siparişlerin yüzde 40’ı rakiplerimize gitti. Çünkü kaybettiğiniz siparişlerin yerine yenisini koyamazsınız.” sözlerini kullandı.

Fayat, 2024-2026 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program’ı (OVP) değerlendirdiği konuşmasında, “Son birkaç OVP ile karşılaştırdığımızda rakamların daha gerçekçi ve gerçeğe daha yakın olduğunu gördük.” söz konusu. Yurt içi daralma ve pazar daralması varken büyümenin ihracat yoluyla sağlanacağını düşündüğünü belirten Fayat, “Finansmana erişimi çok iyi şartlarda sağlamamız lazım. Enflasyon konusunda neredeyse doğru bir hedef belirlendiğini düşünüyorum. Gelecek yıl enflasyonun yüzde 40 civarında olacağını tahmin ediyorum. Bütçemizi buna göre ayarlayacağız.” açıklamayı yaptı.

“Türkiye’nin çok iyi markaları üretim kapasitelerini yüzde 60’a düşürdü”

Fayat, dokuma sektöründeki istihdam görünümüne ilişkin şunları söyledi:

“Bu yıl tekstil sektöründe yüzde 10’luk bir daralma olacak. Artık Türkiye’nin çok iyi markaları bile üretim kapasitelerini yüzde 80’den yüzde 60’a düşürdü. Yani yüzde 40’ını yurt dışından almaya başladılar.

Geçen yıl hazır giyim ve tekstilde 135 bin kayıp yaşandı, yıl sonunda bunun 175 bin civarında olacağını düşünüyorum. Bu kur artışı, şubelerin bırakın rekabetçi olmayı, maliyetlere ayak uyduramama veya küçülme gibi kararlar almasına bile neden olabilecektir.”

gediz-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu