Haber

Çin Yapımı Elektrikli Arabalar ve Motosikletler Küba Sokaklarında Daha Fazla Gösteriş Yapıyor

VEDCA’da genç bir fabrika işçisi olan Reinaldo Manuel Luis, “Üretimimizin kalitesi her şeyden önemlidir. Bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum,” diye ekledi.

VEDCA’nın Havana, Küba’daki montaj fabrikasında montajı yapılan elektrikli üç tekerlekli bisiklet, 13 Ocak 2023. (Fotoğraf: Joaquin Hernandez/Xinhua)

Çinli Tianjin Dongxing Sanayi ve Ticaret Grubu, Küba’nın devlete ait yan kuruluşu Minerva ile birlikte, bölgedeki elektrikli bireysel ulaşım modlarının varlığını artırmak için adanın pazarını hızla genişletiyor. konumlanmış Karayip Elektrikli Araçlar, bir ortak girişim Şirket ( VEDCA) kuruldu.

Yosley Carrero

HAVANA, 16 Ocak (Xinhua) — Kübalı Yosvany Abreu’nun hayatı, geçen yıl Çin yapımı üç tekerlekli bir elektrikli araç satın aldıktan sonra değişti.

Havana’nın Marianao belediyesinde yaşayan 35 yaşındaki Abreu, Xinhua’ya yeni arabasının içten yanmalı motor yerine elektrik motoru olduğu için daha az bakım gerektirdiğini söyledi.

Abreu, “Akıllıca bir seçim yaptım,” dedi.

Adada ulaşımı vuran akaryakıt sıkıntısı ve ABD’nin giderek sıkılaşan ekonomik yaptırımları nedeniyle ülke genelinde binlerce Kübalı Çin yapımı elektrikli otomobil ve motosikletleri kullanmaya başladı.

26 yaşındaki Amelia Rosales’in de hem işte hem de boş zamanlarında kullandığı Çin yapımı elektrikli bir motosikleti var.

Rosales, “Bu bisikleti Havana’nın merkezindeki bir fast food restoranında kurye olarak çalışırken kullanıyorum. Sabahları kızımı da okula götürüyorum” diye ekledi.

13 Ocak 2023, Havana, Küba’daki VEDCA montaj fabrikasında monte edilmiş bir elektrikli üç tekerlekli bisiklet görülüyor. (Fotoğraf: Joaquin Hernandez/Xinhua)

Çin’in Tianjin Dongxing Sanayi ve Ticaret Kümesi, bölgedeki elektrikli kişisel ulaşım modlarının varlığını artırmak için Küba devlet kuruluşu Minerva ile ada pazarında hızla yer edinen bir ortak girişim olan Caribbean Electric Vehicles Corporation’ı (VEDCA) kurdu.

VEDCA, Havana’nın yaklaşık 15 kilometre batısında, 9.000 metrekarelik bir alanı kapsayan ve yaklaşık 60 işçi çalıştıran bir elektrikli otomobil ve motosiklet fabrikası kurdu. Resmi istatistikler, VEDCA’nın Mart 2019’dan bu yana 2.500 elektrikli motosiklet, 1.500 elektrikli üç tekerlekli bisiklet ve diğer ürünler ürettiğini ve şirketin satışlarının 6 milyon ABD dolarına ulaştığını gösterdi.

Çinli şirketin müdürü Wei Yunpu, Xinhua’ya bunun Çin ve Küba’nın ortasında türünün ilk örneği bir ortak girişim olduğunu söyledi.

Wei, “Küba’da çok sayıda eski araç var ve bu, halkın otomobil parçası satın almasını zorlaştırıyor. Elektrikli araçlar çevre dostudur ve bakım sorunlarının çözülmesine yardımcı olacaktır.”

VEDCA CEO’su Julio Oscar Perez, “Her şeyden önce, bu fabrika yeni bir istihdam kaynağı ve birçok Kübalı ailenin refahına büyük katkı sağlayacak” dedi.

Ortak girişim, üretimini 2023 yılına kadar 10.000 elektrikli motosiklet ve 10.000 elektrikli üç tekerlekli bisiklete çıkarmayı ve 500 dört tekerlekli motosikletin montajına başlamayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu