Ekonomi

BOTAŞ’a doğalgaz ithalatında serbestlik planlanıyor

AK Parti’nin TBMM’ye sunduğu kanun teklifi ile hem BOTAŞ’a hem de özel şube şirketlere doğal gaz ithalatına özgürlük getirildi. Teklif ile BOTAŞ’ın yapısı yenileniyor ve kurulacak şirketler için Başkan’a yetki veriliyor.

Türkiye doğal ortamında alım satım yapacak iç ve dış ticaret şirketlerinin yer aldığı, objektif kurallara göre işleyen rekabetçi bir piyasa yapısının oluşturulması amacıyla Bloomberg’in gördüğü kanun teklifi doğrultusunda serbestlik getirileceği belirtildi. gaz piyasası inanacak.

Tasarıda BOTAŞ’ın yapısı da düzenleniyor. Bu kapsamda, BOTAŞ’ın faaliyetlerinin ayrıştırılması ve yeniden yapılandırılması amacıyla kurulacak şirketlerin faaliyet konusu, ticaret unvanı, sermaye ve ortaklık yapısı ile bu kapsamda gerçekleştirilecek aşamalar ve benzeri işlemler, Cumhurbaşkanlığı Kararı ile düzenlenecektir.

Teklife göre, Bakanlığın izni ile BOTAŞ’ın doğal gaz alım sözleşmelerinde söz konusu tedbirlerin süre veya sözleşme taksimi yapılabilecek. BOTAŞ’ın bu Kanundaki pazar payı, sözleşme bölünme süreçleri tamamlanıncaya kadar sınırlamalara tabi olmayacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu