Haber

Bedelli askerlikte yeni dönem! Yönetmelik açıklandı

Ücretli askerlik hizmetine ilişkin yönetmeliğin unsurları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yönetmelik detaylarında yeni düzenlemenin detayları tek tek anlatılırken, vazgeçenlerin ve yeniden vatandaşlık alanların başvuru yapamayacağı belirlendi.

Bu durumda, “Temel askerlik eğitimini tamamlamadan Türk vatandaşlığından çıkarılan veya çıkarılan zorunlu kişilere, Türk vatandaşlığını tekrar kazandıkları zaman askerlik hizmetinden yararlanma hakkı yeniden verilmez.”terimlerle belirtilir.

Askerlikten vazgeçenlere yeni bir hak verilmeyecektir.

Ücretli Askerlik Tebliği Yönetmeliği’nin uygulanmasına ilişkin detayların yer aldığı yeni düzenlemenin unsurları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Özetle yapılan düzenlemeler şu şekildedir: Askerlik çağına girmiş, fiili askerliğe başlamamış, askerliğinin uygun olduğuna dair rapor almış olanlar ile iki gün içinde kanunda belirlenen bedeli peşin ödeyenler. Kura çekme veya tasnif işlemleri sonucunda bu hakkından vazgeçmeme kuralına istinaden askerlik hizmetine başvurduğu tarihten itibaren aylar, bu haktan muaftır. faydası olabilir.

Firari, gizli görevde bulunan veya sandık başına ulaşamayanlar, e-devlet veya askerlik şubeleri üzerinden başvuru yapabilecek. Kaçak, gizli ve yabancıların başvuruları sadece askerlik şubelerinden alınacaktır. Kura sonucu askerliğe seçilmeyenler, iki ay içinde ödemeyenler, kura veya tasniften önce vazgeçenler de başvuru şartlarını taşımaları halinde askerlik hizmetine başvurabilirler.

Her başvuruda hesaplanan bedel tutarı Kanuna göre peşin olarak ödenecek olup, ödenecek tutar önceki ödemelerden mahsup edilemez. Kura çekme veya tasnif işlemi sonucunda bedelli askerlikten yararlanma hakkını elde eden ve bu hakkından vazgeçenlere yeniden başvuru hakkı verilmez.

Sorumluların sayısı bakanlıkça belirlenir.

Askerlik öğrencileri, erbaş/sözleşmeli subay/erbaş, uzman astsubay, sözleşmeli erbaş ve adaylığı sırasında ayrılanlar, talepleri halinde bedelli askerlikten yararlanabilecekler. önceki aşamada fiilen askerlik hizmetine başlamamış olmak.

Bedelli askerlik hizmeti verilecek yükümlü sayısı Genelkurmay Başkanlığı ile koordineli olarak Bakanlıkça belirlenir. Temel askerlik hizmetini yapacakları birlikler ve bu birliklerin kontenjanları 31 Aralık tarihine kadar Genelkurmay Başkanlığı tarafından Bakanlığa bildirilecek.

Bedelli askerlik hizmetinden yararlanmaya hak kazananlar, celp ve sevk sırasında askere alınmamış olmaları şartıyla, emsallerinin terhis olacağı tarihe kadar askere başvurmaları halinde askerlikten vazgeçebilecekler. tabi olurlar. Bunların işlemleri bedelli askerlik başvurusu öncesi durumlarına göre yapılacaktır.

Vatandaşlar dikkat

Zorunluluklar Temel askerlik eğitimini tamamlamadan Türk vatandaşlığından çıkarılan veya çıkarılanlara, Türk vatandaşlığını kazanmaları halinde yeniden askerlik hizmetinden yararlanma hakkı verilmeyecektir.

Bedelli askerlik kapsamında sınıflandırılanlardan; Askerliğe tabi oldukları askerlik döneminde yaşıtlarının taburcu olacağı tarihe kadar sevk belgesi almayanlar, sevk belgesini aldıkları halde birliklerine katılmayanlar, temel askerlik eğitimine katıldıkları halde firar ve hava değiştirme/izin ihlali hatalarından ve hakkı olmadığı halde bedelli askerlik yaptığı tespit edilenler askerlikten çıkarılır.

haber-selcuklu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu