Haber

Avusturyalı yeşil enerji şirketleri Türkiye’deki yatırımlara odaklandı

Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarlığı, yeşil teknoloji alanında Türkiye’de faaliyet gösteren yahut yatırım yapmayı hedefleyen Avusturyalı şirketleri başkentte bir ortaya getirerek, iş birliği imkanlarını masaya yatırdı.

Yeşil teknolojiler alanında faaliyet gösteren Avusturyalı 12 şirketin buluşması, Büyükelçilik Ticaret Müsteşarlığının Ankara Ofisi’nde gerçekleşti.

Avusturya’nın Ankara Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Christian Maier, burada yaptığı konuşmada, yeşil teknolojiler alanındaki çalışmalarına ait bilgi verdi.

Ülkesinin Avrupa’nın kalbinde yer aldığını belirten Maier, “Avusturya, yaklaşık 9,1 milyon insanın anayurdudur. Hükümetimizin hedefi, 2030’a kadar yüzde 100 yenilenebilir elektriğe geçmek ve 2040’a kadar karbon nötr hale gelmektir. Avusturya’nın elektrik üretiminin yaklaşık yüzde 80’i yenilenebilir enerji kaynaklarından geliyor ve bu da Avusturya’yı şu anki AB önderi yapıyor.” dedi.

“GreenTech” isminin, “yeşil teknoloji” kavramından geldiğine işaret eden Maier, bunun hem üretim sürecinde hem de tedarik zincirinde etraf dostu teknolojileri vurguladığını söyledi.

Maier, bunun pak güç üretimini ve etrafa fosil yakıtlardan daha az ziyanlı alternatif yakıtların kullanımını içerdiğini söz ederek, etraf teknolojileri, güç verimliliği ve alternatif güç üretiminin Avusturya’da uzun bir geleneğe sahip olduğunu anlattı.

İş birliği imkanları da değerlendirildi

2019 yılında Avusturya’nın “GreenTech” sanayisinin yaklaşık 12 milyar avro satış gerçekleştirdiğine dikkati çeken Maier, şöyle konuştu:

“Bu kesim yaklaşık 40 bin kişiyi istihdam etti. Oburlarının yanı sıra bu muvaffakiyetler, Avusturya iktisadının besbelli ihracat, araştırma ve inovasyon faaliyetlerinden kaynaklanmaktadır. Kesimdeki ihracat kotası yüzde 72 civarındadır. GreenTech dalı Türkiye’de de yükselişte. Hidroelektriğe ek olarak son yıllarda güneş, rüzgar, biyokütle ve jeotermal enerjiden elde edilen yenilenebilir enerjilere birçok yatırım yapıldı. Örneğin rüzgar enerjisine çok fazla yatırım gerçekleştirildi ve bu da Türkiye’yi bu alanda en çok yatırım yapan birinci 5 Avrupa ülkesinden biri haline getirdi.”

Açılış konuşmasının akabinde, mühendislik, atık idaresi, yeşil ve yenilenebilir güç, biyogaz tesisi, güneş gücü, hidroelektrik santrali ve buna yönelik tahliller üreten AFRY, ANDRITZ HYDRO Türkiye, BERTSCHenergy, BIOGEST, Küresel Hydro, Hamburger Recycling Turkey Atık Yönetı·mı· AŞ, Inntech Mühendislik, SEDA Araç Geri Dönüşüm Teknolojileri San. ve Tic. Ltd. Şti, Renewac, SOLID Solar Energy Systems GmbH, TÜV Austria ve Voith Hydro firmalarından temsilciler de şirketlerini tanıtarak, faaliyetlerine ait bilgi verdi.

Etkinlikle, hala Türkiye’de yeşil enerji alanında yatırımlarda bulunan veya yatırım yapmak isteyen firmalar buluşturularak iş birliği imkanları değerlendirildi.

Avusturya Ekonomi Odaları Birliğinin dış ticaret örgütü niteliğindeki ADVANTAGE AUSTRIA, Ankara ve İstanbul’daki iki ofisiyle 70 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu