Yaşam

Atatürk Müzesi Köşkü 29 Ekim’de ziyarete açılacak

Onarılan Atatürk Müzesi Köşkü, 29 Ekim’de kapılarını yeniden ziyaretçilere açacak. Ziyaretçiler konağı 13.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilecek.

Çankaya Köşkü, 1950 yılında Atatürk Müze Köşkü adıyla ziyarete açılmıştır. Yapısının ve içindeki eşyaların yıpranmasını önlemek amacıyla zaman içinde birkaç kez bakım ve onarımların yapıldığı konak, 2021 yılının Haziran ayında onarıma girdi.

ATATÜRK MÜZESİ KONAĞI

27 Aralık 1919’da Ankara’ya gelen Mustafa Kemal Atatürk, önce Ziraat Mektebi’ni, ardından Gar Şefi Konağı’nı hem ikamet hem de çalışma yeri olarak kullandı. Atatürk’ün daha sakin ve huzurlu bir ortamda yaşamasını sağlamak amacıyla Ankara Belediyesi, 30 Mayıs 1921’de bağ evi olarak kullanılan Çankaya Köşkü’nü hediye etti.

Ankara’ya hakim bir konumda yer alan ağaçlar içindeki konak, aynı zamanda Kurtuluş Savaşı’nın ve Cumhuriyetin ilk yıllarının değerli olaylarına da sahne olmuştur. 28 Ekim 1923’te yakın kadrosuyla akşam yemeğinde bir araya gelen Mustafa Kemal, “Beyler, yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” diyerek, Cumhuriyetin kuruluşuna işaret eden tarihi konuşmayı Çankaya Köşkü’nde yaptı. Atatürk de buradaki çalışma odasında ‘Nutuk’u yazdı.

Atatürk’ün ömrünün bir bölümünü geçirdiği konakta devlet sorunlarının görüşüldüğü Çankaya Masası, Büyükelçi Kabul Salonu, Zübeyde Hanım’ın yatak odası, İsmet Paşa ile bilardo oynadığı salon ve çalışma odaları bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu