Ekonomi

Analistler, zayıf İngiltere perakende satışları nedeniyle EUR/GBP için yukarı yönlü görüş bildiriyor

ING’deki analistler, Birleşik Krallık’ın beklentilerin altında gelen perakende satış verilerinin ardından EUR/GBP döviz çiftinin değerinin düşük göründüğünü belirtti.

Bugün açıklanan rapor, Nisan ayı için manşet perakende satışlarda yıldan yıla %2,7’lik bir düşüş gösterirken, otomobil yakıtı hariç çekirdek rakam %2,0 düştü. Ayrıca Mart ayı satış verileri de aşağı yönlü revize edildi.

Pazar günü açıklanan ve imalat sektöründe hafif bir artışa işaret eden ancak hizmet sektöründeki düşüşün gölgesinde kalarak bileşik endeksi 52,8’e düşüren İngiltere Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) raporunun ardından geldi.

Finans kuruluşu, İngiliz Sterlini’nin şu anda Euro’ya kıyasla aşırı fiyatlanmış göründüğüne dikkat çekti. Bu değerlendirme, ING’nin aşırı bulduğu Sonia eğrisindeki önemli bir şahin ayarlamanın ardından geldi, özellikle de Mayıs ayı için beklenmedik derecede yüksek hizmet Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kısmen tek seferlik unsurlara atfedilebileceğinden.

Ayrıca, İngiltere Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nda (MPC) daha güvercin bir duruşun ortaya çıktığına dair işaretler var. Piyasa tahminleri, yıl sonuna kadar sadece 33 baz puanlık bir gevşemeye ve Ağustos ayında yapılacak toplantı için 10 baz puandan daha az bir gevşemeye yöneliyor.

Buna rağmen ING, İngiltere’deki oylamanın parasal gevşemeyi geciktirebileceği fikrini reddederek Ağustos ayında bir faiz indirimi öngörüyor. ING, özellikle Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) şahin bir tutum takınması ve İngiltere Merkez Bankası’nın Ağustos ayında bir faiz indirimine gitmesi beklenirken, EUR ve GBP arasındaki kısa vadeli swap oranı farkının euro lehine değişme potansiyelinin altını çizdi.

Buna ek olarak, Birleşik Krallık’ta Temmuz ayında yapılacak oylama, sterlinde küçük bir siyasi risk priminin hesaba katılmasına yol açabilir. Bu hususlar göz önüne alındığında ING, EUR/GBP paritesinin uzun vadede yükseleceği yönündeki görüşünü korumaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberibradi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! evden eve nakliyat
uğurmumcu evden eve nakliyat
beykoz eşya depolama
Başa dön tuşu