Ekonomi

Anadolu Aslanları Kayseri’den Özbekistan’a

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Özbekistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Ticaret ve Ekonomi Müsteşarı Maşrab Mamirov ile görüşmeye gelen Serkan Özcan, Özbekistan’a değerli ziyaretlerde bulundu.

Özbekistan ile ilgili ticaretin değerine değinen ASKON Kayseri Başkan Yardımcısı Serkan Özcan, “4000 yıl önce Kayseri tarihinin nadide noktalarından biri olan Kültepe varken bile Özbekistan coğrafyası ile ticaretin yapıldığı görülüyor. , ticaret başkentiydi. Gelişen ve değişen kurallara ayak uydurarak Özbekistan ile ticareti geliştirmek görevimizdir. Uzun vadeli bir çalışmamız var. Türki Cumhuriyetler bizim için çok değerlidir. Özellikle yatırım konusunda neler yapabileceğimizi istişare ediyoruz. Özbekistan ve Türkiye’nin ortasında enerji, dokuma, inşaat ve ilaç sanayileri ile ticari temas vardır. Yüksek yer altı ve tarımsal kaynaklara sahip Özbekistan’ın kapıları Türk girişimcilere sonuna kadar açık. Yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili rüzgar ve güneş enerjisi santralleri alanında ilerlemek istiyorlar. Yatırımcıları bu konularda bekliyorlar. Şu anda 2000’den fazla Türk firması Özbekistan ile çalışıyor. Atılacak gerçek adımlarla ticari bağlar güçlenecektir. Bu konuda elimizden geleni yapıyoruz” dedi. açıklama yaptı.

Görüşmeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Maşrab Mamirov, “Özbekistan, Türk yatırımcıları bekliyor. Yatırım fırsatlarını konuşmaya devam ediyoruz. Ticaretin gelişmesi için emek veren ASKON’a ve Serkan Özcan Bey’e teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu